Nápad na superdráhu Hyperloop ožívá: Projektu se ujaly nejlepší mozky světa

25.12.2014 - Martin Reichman

Projektu superrychlé meziměstské dopravy se ujalo konsorcium nejlepších inženýrů světa. Studie proveditelnosti by mohl být hotová již za půl roku


Reklama

Když před rokem miliardář a vynálezce Elon Musk představil svou vizi nového způsobu meziměstské dopravy, vypadal jeho nápad jako nereálné snílkovství. Jeho hypersmyčka Hyperloop má přepravovat lidi i automobily v hliníkových kapslích uvnitř dvou ocelových potrubí. 

Kapsle se mají pohybovat rychlostí až 1 287 kilometrů za hodinu. Potrubím poletí na vystřeleném vzduchovém polštáři a dál je budou pohánět lineární magnetické urychlovače. Celý systém má být napájen pomocí solární energie.

Parta snílků s nejlepšími mozky 

Miliardář, kterému patří například platební brána PayPal nebo SpaceX, po zveřejnění svého konceptu vyzval technologické firmy, aby se projektu ujaly a světe div se, stalo se. Projektu Hyperloop se zhostila pro tento účel založená kalifornská crowdfundungová firma Hyperloop Transportation Technologies, která sdružuje kolem stovky inženýrů a nejlepších technologických mozků z celého světa. 

Většina z nich pracuje, nebo má zkušenosti s prací pro NASA, SpaceX, Airbus, Yahoo anebo Boeing. Kromě uznávaných kapacit se do projektu, jehož šéfem se stal Dirk Ahlborn, zapojili i studenti z Kalifornské univerzity (UCLA).

Hyperloop Transportation Technologies nyní řeší podobu i podrobnosti hyperdráhy, přičemž Muskem původně plánovaná trasa ze San Franciska do Los Angeles patrně nebude tím prvním, do čeho se inženýři pustí. Ve hře je kratší trasa spojující Los Angeles a Las Vegas a dokonce i možnost „přestěhování“ projektu do bohatého ráje nových technologií v Dubaji.

  • Zdroj textu:

    HTT, krqe.com

  • Zdroj fotografií: HTT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907