Náplast s mikrojehlami proti spalničkám. Blíží se revoluce v očkování?

29.04.2015 - Stanislav Mihulka

Očkovací náplasti, kterými se očkuje dětsky snadno, by mohly zlepšit boj proti infekcím v nejchudších zemích světa i zmírnit protesty odpůrců očkování


Reklama

Spalničky jsou virové onemocnění s typickou vyrážkou, které se šíří jako kapénková infekce. V ČR se díky povinnému očkování objeví jen pár případů ročně a to u těch, kteří nebyli očkováni. Jenže ve světě je to jinak. V zemích bez povinného očkování proti této nemoci jsou spalničky jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let. Každý den jich na komplikace spalniček zemřou čtyři stovky.

Nepříznivou situaci by teď mohly zvrátit očkovací náplasti s mikrojehlami, které vyvíjejí na Georgijské technice. Mikrojehly obsahují vakcínu proti spalničkám, ale náplasti mohou být využity i k očkování  jinými vakcínami. Jejich aplikace je tak snadná, že to zvládne úplně každý, kdo je při smyslech. Stačí jen náplast přiložit na vhodné místo a zatlačit na ni palcem.

Náplast má plochu zhruba jednoho čtverečního centimetru a na její spodní straně je umístěno 100 mikrojehel kuželovitého tvaru. Mikrojehly jsou vyrobeny z polymeru, cukru a vakcíny. Po proniknutí pod svrchní vrstvu kůže očkovaného se mikrojehly během pár minut rozpustí a přitom uvolní dávku vakcíny. Náplastmi s mikrojehlami je možné očkovat i v těch nejzapadlejších koutech světa a nejsou k tomu potřeba žádné injekční stříkačky, jehly ani dezinfekce. Pokud se tyto náplasti prosadí, možná to zmírní i odpor vůči očkování ve zhýčkaných zemích rozvinutého světa.

  • Zdroj textu:

    Georgia Institute of Technology

  • Zdroj fotografií: Georgia Institute of Technology

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír
Zajímavosti

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907