Náplast s mikrojehlami proti spalničkám. Blíží se revoluce v očkování?

29.04.2015 - Stanislav Mihulka

Očkovací náplasti, kterými se očkuje dětsky snadno, by mohly zlepšit boj proti infekcím v nejchudších zemích světa i zmírnit protesty odpůrců očkování


Reklama

Spalničky jsou virové onemocnění s typickou vyrážkou, které se šíří jako kapénková infekce. V ČR se díky povinnému očkování objeví jen pár případů ročně a to u těch, kteří nebyli očkováni. Jenže ve světě je to jinak. V zemích bez povinného očkování proti této nemoci jsou spalničky jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let. Každý den jich na komplikace spalniček zemřou čtyři stovky.

Nepříznivou situaci by teď mohly zvrátit očkovací náplasti s mikrojehlami, které vyvíjejí na Georgijské technice. Mikrojehly obsahují vakcínu proti spalničkám, ale náplasti mohou být využity i k očkování  jinými vakcínami. Jejich aplikace je tak snadná, že to zvládne úplně každý, kdo je při smyslech. Stačí jen náplast přiložit na vhodné místo a zatlačit na ni palcem.

Náplast má plochu zhruba jednoho čtverečního centimetru a na její spodní straně je umístěno 100 mikrojehel kuželovitého tvaru. Mikrojehly jsou vyrobeny z polymeru, cukru a vakcíny. Po proniknutí pod svrchní vrstvu kůže očkovaného se mikrojehly během pár minut rozpustí a přitom uvolní dávku vakcíny. Náplastmi s mikrojehlami je možné očkovat i v těch nejzapadlejších koutech světa a nejsou k tomu potřeba žádné injekční stříkačky, jehly ani dezinfekce. Pokud se tyto náplasti prosadí, možná to zmírní i odpor vůči očkování ve zhýčkaných zemích rozvinutého světa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Georgia Institute of Technology

  • Zdroj fotografií: Georgia Institute of Technology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907