Narodil se Alfred Dreyfus

- redakce 100+1

<p>Alfred Dreyfus (1859 – 1935) byl francouzský důstojník, křivě obviněný a odsouzený za velezradu.</p>

Alfred Dreyfus (1859 – 1935) byl francouzský důstojník, křivě obviněný a odsouzený za velezradu.

9 . 10 . 1859

Reklama

Když se 9. října 1859 ve východofrancouzském městě Milhúzy narodil Alfred Dreyfus, nemohl ještě tušit, že právě osud domoviny rozhodne o jeho budoucím životě.

Přičlenění rodného Alsaska k Německému císařství motivovalo mladého Alfreda ke vstupu do armády, kde zažil úspěchy a současně utrpěl největší pohanu. Na základě zfalšovaných důkazů byl roku 1894 obviněn ze špionáže pro Německo. Klíčovým důkazem procesu byl rukopis dopisu doručeného na německou ambasádu, připisovaný Dreyfusovi, a přísaha jednoho svědka spiknutí. Rozsudkem vojenského soudu byl Dreyfus odsouzen na doživotí v kárnici na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guyaně a degradován.

Teprve po několika letech byl zjištěn skutečný autor dopisu a vyšla najevo i křivost přísahy korunního svědka. Ukázalo se, že za Dreyfusovým obviněním byla zainteresovaná armáda, konzervativní pravice, nacionalistické strany, royalisté, finanční a klerikální kruhy. Tito všichni využili obvinění židovského důstojníka k okázalé demonstraci svého patriotismu, glorifikace armády, antisemitských fobií, pomluvě republikánského systému. Tato událost, jež vstoupila do dějin jako tzv. Dreyfusova aféra, silně zasáhla francouzskou společnost.

TIP: Ženy špionky: Půvab ve službách rozvědky

Na Dreyfusovu obhajobu se postavila řada tehdejších osobností, mezi nimiž zaujal čelní postavení Émile Zola, který v otevřeném dopisu s legendárním názvem J´accuse! (Žaluji!) žádal o Dreyfusovo omilostnění. Omilostněn byl v obnoveném procesu v roce 1899 a plné rehabilitace se důstojník generálního štábu dočkal roku 1906.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907