Narodil se Alfred Nobel

- redakce 100+1

21 . 10 . 1833

Reklama

Vědec, státník či umělec, který dosáhne až na Nobelovu cenu, se v tu chvíli ocitá na vrcholu své kariéry. Toto prestižní ocenění by ale nikdy nemohl získat, kdyby se 21. října 1833 v ulicích Stockholmu nenarodil Alfred Nobel.

Když zahynul jeho bratr při explozi v továrně, věnoval Alfred veškeré úsilí, aby byla napříště práce s trhavinou bezpečnější. Tak vznikl roku 1867 dynamit. O tento produkt se strhl obrovský zájem a Nobel zahájil výnosné podnikání. Nashromáždil ohromně jmění, které ve své závěti odkázal do zvláštního fondu, z něhož měla být každým rokem výplacena cena za významné vědecké objevy, literaturu a mírotvornou činnost. Poprvé byla cena udělena roku 1901 a tato tradice se zachovala dodnes.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907