Narodil se František Josef Kinský, reformátor Vojenské akademie ve Vídni

- redakce 100+1

<p>František Josef Kinský (6. prosince 1739, Praha – 9. června 1805, Vídeň) byl český šlechtic a rakouský vojenský velitel. Na snímku Tereziánská vojenská akademie z roku 1870.</p>

František Josef Kinský (6. prosince 1739, Praha – 9. června 1805, Vídeň) byl český šlechtic a rakouský vojenský velitel. Na snímku Tereziánská vojenská akademie z roku 1870.

6 . 12 . 1739

Reklama

Vojenský velitel, učenec, vlastenec a reformátor. Tím vším stihl za svůj život být český šlechtic František Josef Kinský. Jeho hvězda se rozsvítila 6. prosince 1739.

Narození do rodiny nejvyššího kancléře Františka Ferdinanda Kinského jej předurčilo k hvězdné kariéře. Studium započal na Tereziánské vojenské akademii, která o řadu let později sehrála v jeho životě významnou roli.

Zatímco na postu vojenského velitele František Josef příliš nezářil, v roli pedagoga-reformátora prokázal vynikající schopnosti. Ty neušly pozornosti Marie Terezie a Josefa II., kteří ho roku 1779 jmenovali ředitelem Vojenské akademie - právě té, kterou s vynikajícícm prospěchem před lety absolvoval.

Zde provedl důslednou reorganizaci, přičemž nově o úspěchu při studiu a dosažení hodnosti nerozhodovala přímluva mocných, ani šlechtický predikát, ale úspěchy při studiu a praktických cvičení. Za své zásluhy ve prospěch monarchie byl v roce 1801 jmenován tajným radou. Ze svého nového postavení se ale dlouho neradoval. O čtyři roky později totiž zemřel na zápal plic.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907