Narodil se vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle

- redakce 100+1

27 . 10 . 1913

Reklama

Kdo by tušil, když se 27. října 1913 narodil v Prostějově Otto Wichterle, že o padesát let později nabyde pohled na svět zcela jiný rozměr? 

TIP: Zlaté české ručičky: Kteří naši vynálezci udělali díru do světa?

Významný český vědec v oblasti chemie se stal světově známým především díky vynálezu gelových kontaktních čoček. Jejich cesta k uživatelům byla zpočátku trnitá a provázená technickými nedostatky i absencí výzkumného zázemí. A přesto, na počátku 60. let byl tento zázrak na světě. Až do posledních dní pak zůstal Wichterle v kontaktu s vědou, které zasvětil celý svůj život.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907