Národní park Arches: Skalní oblouky na solném ložisku

02.07.2013 - Marek Telička


Reklama

Za vytvoření přírodních krás Národního parku Arches v americkém Utahu jsou zodpovědné voda a led, extrémní teploty a rozsáhlá podpovrchová ložiska soli. Tyto přírodní síly během milionů let vytvořily místo s největší koncentrací skalních oblouků na světě. Na ploše 30 000 hektarů se nachází více než 2 000 skalních bran, z nichž nejmenší jsou asi metrové a nejdelší Landscape Arch překlenuje vzdálenost 91 metrů.

Park leží na obrovském solném ložisku, které se zde vytvořilo před 300 miliony let, když bylo na místě dnešních skalních divů moře. To ustoupilo a zůstala stovky metrů silná vrstva soli. Na ní se v průběhu dalších let usadila vrstva naplavenin a navátých materiálů, které se během věků přetvořily působením tlaku ve skálu. Sůl tlak více než kilometr silné vrstvy hornin nevydržela a celé oblasti skal kolabovaly, takže skály praskaly a vytvářely osamocené útvary. Povrchová eroze poté vykonala své a vysoustružila formace, které obdivují návštěvníci z celého světa.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907