Národní park Arches: Skalní oblouky na solném ložisku

02.07.2013 - Marek Telička


Reklama

Za vytvoření přírodních krás Národního parku Arches v americkém Utahu jsou zodpovědné voda a led, extrémní teploty a rozsáhlá podpovrchová ložiska soli. Tyto přírodní síly během milionů let vytvořily místo s největší koncentrací skalních oblouků na světě. Na ploše 30 000 hektarů se nachází více než 2 000 skalních bran, z nichž nejmenší jsou asi metrové a nejdelší Landscape Arch překlenuje vzdálenost 91 metrů.

Park leží na obrovském solném ložisku, které se zde vytvořilo před 300 miliony let, když bylo na místě dnešních skalních divů moře. To ustoupilo a zůstala stovky metrů silná vrstva soli. Na ní se v průběhu dalších let usadila vrstva naplavenin a navátých materiálů, které se během věků přetvořily působením tlaku ve skálu. Sůl tlak více než kilometr silné vrstvy hornin nevydržela a celé oblasti skal kolabovaly, takže skály praskaly a vytvářely osamocené útvary. Povrchová eroze poté vykonala své a vysoustružila formace, které obdivují návštěvníci z celého světa.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907