Národní park Canyonlands: Ještě lepší než Grand Canyon

13.05.2013 - Petr Broža


Reklama

Americké státy Arizona, Kalifornie, Utah či Nové Mexiko jsou plné rozmanitých pouští, které jsou daleky představě klasických písečných dun. Nejznámější pouštní útvar této oblasti, Grand Canyon, který se nachází na řece Colorado, ovšem rozhodně není tím nejlepším, co zde lze vidět. Poněkud stran zájmu stojí obrovské území plné kaňonů a nádherných skalních útvarů, Canyonlands, tedy země kaňonů. Protéká jím zmíněná řeka Colorado a také řeka Green – obě se postaraly o to, že v náhorní plošině byly během posledních dvou miliard vymlety tyto úchvatné scenérie.

Menšímu zájmu turistů vděčí Canyonlads své nepřístupnosti. Běžným automobilem se dá dostat v podstatě jen do severní části Island in the Sky, kde se naskýtá úžasný pohled na obrovský kaňon s oběma řekami. The Needles jsou přístupné pouze terénním vozidlem a The Maze (bludiště) pouze pěšky. Zatímco na okraji Grand Canyonu je postavena turistická vesnička a turisté si zde doslova šlapou po hlavě, v Canyonlands je doslova božský klid.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907