Národní park Canyonlands: Ještě lepší než Grand Canyon

13.05.2013 - Petr Broža


Reklama

Americké státy Arizona, Kalifornie, Utah či Nové Mexiko jsou plné rozmanitých pouští, které jsou daleky představě klasických písečných dun. Nejznámější pouštní útvar této oblasti, Grand Canyon, který se nachází na řece Colorado, ovšem rozhodně není tím nejlepším, co zde lze vidět. Poněkud stran zájmu stojí obrovské území plné kaňonů a nádherných skalních útvarů, Canyonlands, tedy země kaňonů. Protéká jím zmíněná řeka Colorado a také řeka Green – obě se postaraly o to, že v náhorní plošině byly během posledních dvou miliard vymlety tyto úchvatné scenérie.

Menšímu zájmu turistů vděčí Canyonlads své nepřístupnosti. Běžným automobilem se dá dostat v podstatě jen do severní části Island in the Sky, kde se naskýtá úžasný pohled na obrovský kaňon s oběma řekami. The Needles jsou přístupné pouze terénním vozidlem a The Maze (bludiště) pouze pěšky. Zatímco na okraji Grand Canyonu je postavena turistická vesnička a turisté si zde doslova šlapou po hlavě, v Canyonlands je doslova božský klid.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907