Národní park Canyonlands: Ještě lepší než Grand Canyon

13.05.2013 - Petr Broža


Reklama

Americké státy Arizona, Kalifornie, Utah či Nové Mexiko jsou plné rozmanitých pouští, které jsou daleky představě klasických písečných dun. Nejznámější pouštní útvar této oblasti, Grand Canyon, který se nachází na řece Colorado, ovšem rozhodně není tím nejlepším, co zde lze vidět. Poněkud stran zájmu stojí obrovské území plné kaňonů a nádherných skalních útvarů, Canyonlands, tedy země kaňonů. Protéká jím zmíněná řeka Colorado a také řeka Green – obě se postaraly o to, že v náhorní plošině byly během posledních dvou miliard vymlety tyto úchvatné scenérie.

Menšímu zájmu turistů vděčí Canyonlads své nepřístupnosti. Běžným automobilem se dá dostat v podstatě jen do severní části Island in the Sky, kde se naskýtá úžasný pohled na obrovský kaňon s oběma řekami. The Needles jsou přístupné pouze terénním vozidlem a The Maze (bludiště) pouze pěšky. Zatímco na okraji Grand Canyonu je postavena turistická vesnička a turisté si zde doslova šlapou po hlavě, v Canyonlands je doslova božský klid.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907