Národní park Komodo: Kde spí největší draci

03.02.2014 - Marek Telička


Reklama

Indonéské vulkanické ostrovy Rinca, Padar a Komodo, které patří k souostroví Malé Sundy, tvoří spolu s přilehlými úžinami a menšími ostrůvky Komodský národní park. Ten byl založen roku 1980 a je jediným přirozeným domovem největšího žijícího ještěra. Varani komodští (Varanus komodoensis) jsou až tři metry dlouzí a 70 kilogramů těžcí. Na krátkou vzdálenost vyvinou rychlost až 20 km/h a potopí se až do hloubky pěti metrů. Jsou to pozoruhodní jedlíci, kteří ze své kořisti dokážou kromě rohů, zubů nebo chlupů strávit prakticky vše. Navíc do sebe zvládnou nasoukat až 80 % hmotnosti vlastního těla. Varani komodští patří mezi ohrožené druhy, i když ve volné přírodě Komodského národního parku žije přibližně 5 000 jedinců. Park ovšem dnes nemá chránit jen varany, ale také ostatní živočišné druhy včetně mořské fauny. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907