Menšiny v Evropě: V Česku vedou Ukrajinci, na Slovensku Maďaři

11.03.2015 - Martin Reichman

Jak by vypadala mapa Evropy podle největších národnostních menšin? Česko by zmizelo, prim by hráli Poláci, Turci, Rusové a Rumuni


Reklama

Uživatel s přezdívkou JimWillFixIt69 sestavil originální mapu, znázorňující 2. nejpočetnější národnost v jednotlivých zemích Evropy. Pro nikoho patrně nebude překvapením, že nejpočetnější menšinu v Německu tvoří Turci, kromě našeho západního souseda je ale jejich druhým domovem také Nizozemsko, Dánsko, Rakousko a Bulharsko.

Kočovní Poláci a postsovětský svět

Za velké kočovníky lze také označit Poláky, kteří tvoří nejpočetnější menšinu hned ve 4 zemích Evropy – v Irsku, Norsku, Litvě a na Islandu. Španělsko, Itálie a Maďarsko jsou zase oblíbeným cílem Rumunů. V postsovětských republikách je až na zmíněnou Litvu rozložení uniformní – na Ukrajině, v Estonsku, Lotyšsku i v Bělorusku vedou Rusové, v samotném Rusku jsou nejpočetnější menšinou Ukrajinci.

Geografická blízkost Finska a Švédka se odráží také na vzájemném poměru národnostních menšin v těchto zemích. Totéž ale neplatí pro Česko a Slovensko. Přestože oba sousedé tvořili ještě před 23 lety jeden společný stát, nejpočetnější menšinou v Česku jsou Ukrajinci a na Slovensku Maďaři. Údaje o počtu Slováků a Ukrajinců v Česku vycházejí z dat Českého statistického úřadu z roku 2013 a zahrnují počty cizinců podle státního občanství. Podle těchto dat u nás žije 105 tisíc Ukrajinců, 90 tisíc Slováků, 57 tisíc Vietnamců, 33 tisíc občanů Ruské federace a 19 tisíc Poláků. Pokud bychom hodnotili počty cizinců podle posledního sčítání lidí z roku 2011, byli by nejsilnější menšinou v Česku Slováci.

Zajímavostí, zcela se vymykající zavedeným evropským pořádkům je, že nejsilnější menšinu v maličkém Lucembursku tvoří Portugalci, jejichž vlastní rodná země se stala druhým domovem pro Brazilce. Za povšimnutí stojí také fakt, že tradičně silnou komunitu Irů ve Velké Británii zcela vytlačili Indové.

  • Zdroj textu:

    reddit.com

  • Zdroj fotografií: JimWillFixIt69

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907