NASA chce dostat planetku na orbitu Měsíce. Už má několik kandidátů

02.04.2014 - Redakce

Americká NASA upřesnila své plány, jak chce dostat blízkozemní planetku na oběžnou dráhu Měsíce pro další studium. A hledá vhodného kandidáta


Reklama

NASA nedávno zvěřejnila svoje plány na budoucích deset patnáct let. V nich uvádí, že kolem roku 2025 chce dostat na oběžnou dráhu Měsíce některou z blízkozemních planetek pro další studium. Přece jen k Měsíci a zpět se nám léta lépe než někam do dalekého vesmíru.

Nyní agentura hledá vhodný objekt, jehož odtáhnutí by bylo možno uskutečnit. „V tuto chvíli máme zhruba tucet planetek s velikostí okolo deseti metrů, které vyhovují našemu projektu,“ řekl Lindley Johnson, šéf projektu Near-Earth Object (NEO). „To ale neznamená, že by hledání bylo u konce. V tom budeme pokračovat ještě několik do doby, než začne přípravná fáze projektu.“

Primárním cílem projektu NEO je vyhledávání a sledování planetek, které by mohly svým nárazem ohrozit život na Zemi. Právě z nich NASA vybírá vhodný objekt pro odtažení k Měsíci. Jednak kvůli studiu a jednak proto, aby si vyzkoušela možnost odklonit nebezpečnou planetku z kolizní dráhy se Zemí.

K Měsíci odtáhne planetu robotická sonda. Než se tak ale stane, podnikne NASA k planetece jednu, možná několik výprav – stance se tak v rámci testů raketového systému SLS a nové kosmické lodi Orion, a to někdy po roce 2021, na kdy je naplánován první let s posádkou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907