NASA chce dostat planetku na orbitu Měsíce. Už má několik kandidátů

02.04.2014 - Redakce

Americká NASA upřesnila své plány, jak chce dostat blízkozemní planetku na oběžnou dráhu Měsíce pro další studium. A hledá vhodného kandidáta


Reklama

NASA nedávno zvěřejnila svoje plány na budoucích deset patnáct let. V nich uvádí, že kolem roku 2025 chce dostat na oběžnou dráhu Měsíce některou z blízkozemních planetek pro další studium. Přece jen k Měsíci a zpět se nám léta lépe než někam do dalekého vesmíru.

Nyní agentura hledá vhodný objekt, jehož odtáhnutí by bylo možno uskutečnit. „V tuto chvíli máme zhruba tucet planetek s velikostí okolo deseti metrů, které vyhovují našemu projektu,“ řekl Lindley Johnson, šéf projektu Near-Earth Object (NEO). „To ale neznamená, že by hledání bylo u konce. V tom budeme pokračovat ještě několik do doby, než začne přípravná fáze projektu.“

Primárním cílem projektu NEO je vyhledávání a sledování planetek, které by mohly svým nárazem ohrozit život na Zemi. Právě z nich NASA vybírá vhodný objekt pro odtažení k Měsíci. Jednak kvůli studiu a jednak proto, aby si vyzkoušela možnost odklonit nebezpečnou planetku z kolizní dráhy se Zemí.

K Měsíci odtáhne planetu robotická sonda. Než se tak ale stane, podnikne NASA k planetece jednu, možná několik výprav – stance se tak v rámci testů raketového systému SLS a nové kosmické lodi Orion, a to někdy po roce 2021, na kdy je naplánován první let s posádkou.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Židé v koncentračním táboře Buchenwald při osvobození Američany v dubnu 1945.

Zajímavosti

Ani vzdání se trůnu a dvojnásobné zmrzačení nezachránilo knížeti Jaromírovi život.

Historie

Raný koncept roveru projektu AREE pro Venuši.

Vesmír

Snímkování pomocí LIDARu dovoluje rekonstruovat jinak neviditelné či dávno zaniklé stavby.

Věda
Věda

Parašutisté si prohlížejí jeden ze sestřelených amerických letounů

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907