NASA sestavila speciální supertým: Do 20 let chce najít mimozemský život

24.04.2015 - Martin Reichman

NASA zapojila 10 nejprestižnějších univerzit a dva výzkumné ústavy do nového projektu s cílem nalézt do 20 let mimozemský život


Reklama

V otázce hledání mimozemského života je americká NASA až nečekaně optimistická, Jeffery Newmark z divize EHPD (Explorers and Heliophysics Projects Division) dokonce prohlásil, že otázka nestojí „zda“ ale „kdy“ mimozemský život objevíme

NASA sestavila speciální tým, do nějž zapojila desítky vědců z nejprestižnějších amerických univerzit. Projekt dostal název NExSS (Nexus for Exoplanet System Science) a okamžitě se pro něj vžilo označení „Lovci mimozemšťanů“. NASA očekává, že toto interdisciplinární úsilí přinese nové a zcela konkrétní poznatky o možném mimozemském životě především na exoplanetách.

Lovci mimozemšťanů

Projektu se účastní celkem 10 univerzit a dva výzkumné ústavy. Každé pracoviště dostalo na starost svou vlastní oblast a vlastní úkoly. Arizonská státní má například pracovat na obyvatelnosti planet z pohledu chemie, Goddard Institut se bude věnovat obyvatelnosti na lokální úrovni, Yale a New Haven budou pracovat na nové generaci vysoce citlivých spektrometrů. Podle Ellena Stofana NASA již dnes ví kde hledat a má i potřebné technologie. Nic tedy úspěchu nestojí v cestě.

Cílem projektu NExSS ovšem není nalezení zelených mužíčků, NASA očekává nalezení mimozemského života ve formě mikrobů a bakterií. Velení celého vědeckého supertýmu dostala na starost známá lovkyně exoplanet Natalie Batalha. NASA očekává, že mimozemský život bude objeven během příštích 10 až 20 let.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907