Americká vesmírná agentura v nedávných dnech odhalila cíle svého průzkumu vesmíru pro následující desetiletí. Jak jsme už několikrát uvedli, s raketovým systémem SLS a lodí Orion chce nejprve dopravit planetku (asteroid) na oběžnou dráhu Měsíce a zde ji zkoumat (2025). Tím NASA otestuje nové technologie, aby se vzápětí mohli lidé vydat na Mars.
Charles Bolden, šéf NASA a bývalý astronaut, toto přirovnává k projektu Apollo s tím, že toto bude ještě náročnější výzva pro lidstvo. Poukazuje také na to, že to, co NASA v kosmu vymyslí a odzkouší, používají všichni lidé na Zemi – všichni tak těžíme z kosmického programu. Jak poznamenal jeden z astronautů na ISS, „pracujeme mimo planetu pro planetu.“
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)