NASA chce zachytit asteroid a osídlit Mars. Dosažení cíle má pomoct loď Orion

01.05.2014 - Redakce


Reklama

Americká vesmírná agentura v nedávných dnech odhalila cíle svého průzkumu vesmíru pro následující desetiletí. Jak jsme už několikrát uvedli, s raketovým systémem SLS a lodí Orion chce nejprve dopravit planetku (asteroid) na oběžnou dráhu Měsíce a zde ji zkoumat (2025). Tím NASA otestuje nové technologie, aby se vzápětí mohli lidé vydat na Mars.

Charles Bolden, šéf NASA a bývalý astronaut, toto přirovnává k projektu Apollo s tím, že toto bude ještě náročnější výzva pro lidstvo. Poukazuje také na to, že to, co NASA v kosmu vymyslí a odzkouší, používají všichni lidé na Zemi – všichni tak těžíme z kosmického programu. Jak poznamenal jeden z astronautů na ISS, „pracujeme mimo planetu pro planetu.“

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907