NASA hledá čerstvou krev: Startuje nábor nových astronautů

05.11.2015 - Martin Reichman

Vesmírné lety ke vzdáleným světům, cesta na Mars nebo práce na ISS. To jsou výzvy, které čekají na nové astronauty


Reklama

Renesance vesmírného programu si žádá čerstvou krev. NASA má aktuálně k dispozici přibližně 300 astronautů, přičemž v aktivní službě jich je jen 47. Vzhledem k plánovaným projektům pro příští léta je tedy třeba vybrat a vycvičit nové adepty.

Podmínky na výběr jsou náročné - adepti musí mít bakalářský titul některé z akreditovaných vysokých škol nebo univerzit. Požadované zaměření je technika, biologické vědy, fyzika a matematika. Kromě diplomu je požadována minimálně tříletá kontinuální praxe. Pro piloty pak platí, že musí mít nalétáno alespoň tisíc hodin v pozici velícího důstojníka na stíhacích letounech.

Poptávka po nových astronautech souvisí jednak s plánovanými velkými misemi k Marsu ale také (a to především) s očekávaným nasazením soukromých dopravců na trase Země – ISS. Nové kosmické lodě SpaceX Dragon V2 i Boeing CST-100 Starliner pojmou na svou palubu až sedm astronautů. Boeing CST-100 by přitom měl první astronauty k ISS dopravovat již v druhé polovině roku 2017.

Přihlášky bude NASA přijímat od 14. prosince do poloviny února. Seznam kandidátů postupujících do užšího výběru má být oznámen v polovině roku 2017.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907