NASA hledá možnosti, jak zabránit poškozování kol Curiosity

31.01.2014 - Petr Broža

Inženýři NASA trápí postupné poškozování kol roveru Curiosity, který zkoumá již více než rok povrch Marsu. Díry v kolech vytváří povrch plný ostrých kamenů


Reklama

V posledních měsících se zhoršuje stav šestice kol roveru Curiosity - jsou poničeny jednotlivé panely vyplňující povrch kol, což dobře dokumentuje tento obrázek. Tato kola unášejí po povrchu Marsu více než tunové vozidlo. A i když na Marsu váží méně než na Zemi, začíná stav kol dělat inženýrům vrásky.

NASA proto přijala několik opatření. Jednak se snaží jezdit s roverem pomaleji a častěji kontrolovat stav kol, jednak zvažuje poslat rover k cíli přes písečné duny, které jsou ke kolům šetrnější něž kameny. Tyto duny mají výšku okolo jednoho metru a leží při cestě ke konečnému cíli, hoře Mount Sharp. Ta je nyní vzdálena 5 km od místa kráteru Gale, kde se nyní rover nachází.

Inženýři také testují možnost používat při jízdě jen čtyři kola místo šesti. Tím by se omezily průrazy do kol, když se zadní náprava snaří přední a prostřední tlačit proti ostrým kamenům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    TEST TEST

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907