NASA má problém: Rusové zakázali Američanům používat své raketové motory

16.05.2014 - Redakce

V reakci na americké ekonomické embargo směrem k Rusku učinilo Rusko protitah: Zakázalo Američanům používat své raketové motory pro vojenské účely. Může to ovlivnit i běžné lety do vesmíru?


Reklama

Velký negativní dosah může mít pro USA prohlášení ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který oznámil, že Rusko zakazuje export raketových motorů RD-180 do Spojených států a současně odmítá prodloužit společný projekt Mezinárodní vesmírné stanice do roku 2024.

„Rusko je připraveno dodávat motory RD-180 do USA, ale jen se zárukou, že nebudou využívány k vojenským účelům v rámci Pentagonu,“ oznámil Rogozin. Tyto motory přitom pohání například první stupeň rakety Atlas 5 společnosti United Launch Alliance (ULA), která vynáší výhradně vojenské satelity a další vládní náklad.

Tento krok je reakcí na sankce, které na Rusko uvalily Spojené státy a další země kvůli anexi ukrajinského Krymu a vojenským akcím, které Rusko pořádá na východních hranicích Ukrajiny.

Bohužel zasažen tímto zákazem není jen vojenský náklad, ale téměř každý aspekt amerického kosmického programu. Raketa Atlas 5 totiž vynesla do vesmíru například marsovský rover Curiosity nebo družici MAVEN. Atlasu 5 využívají také soukromé společnosti Boeing a Sierra Nevada Corp.

Americkou prioritou je nyní nezávislost na Rusku a její technice, zejména na raketách a lodích Sojuz, které v současné době jako jediné dopravují lidskou posádku na ISS.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com/Universe Today

  • Zdroj fotografií: ULA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pásy cudnosti, které měly zajišťovat ženskou věrnost, ve skutečnosti ve středověku neexistovaly.

Zajímavosti
Věda

Srílanská skákavka druhu Plexippus petersi. Na snímku je zachycena samice plná vajíček.

Příroda
Historie
Revue
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907