V reakci na americké ekonomické embargo směrem k Rusku učinilo Rusko protitah: Zakázalo Američanům používat své raketové motory pro vojenské účely. Může to ovlivnit i běžné lety do vesmíru?
Velký negativní dosah může mít pro USA prohlášení ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který oznámil, že Rusko zakazuje export raketových motorů RD-180 do Spojených států a současně odmítá prodloužit společný projekt Mezinárodní vesmírné stanice do roku 2024.
„Rusko je připraveno dodávat motory RD-180 do USA, ale jen se zárukou, že nebudou využívány k vojenským účelům v rámci Pentagonu,“ oznámil Rogozin. Tyto motory přitom pohání například první stupeň rakety Atlas 5 společnosti United Launch Alliance (ULA), která vynáší výhradně vojenské satelity a další vládní náklad.
Tento krok je reakcí na sankce, které na Rusko uvalily Spojené státy a další země kvůli anexi ukrajinského Krymu a vojenským akcím, které Rusko pořádá na východních hranicích Ukrajiny.
Bohužel zasažen tímto zákazem není jen vojenský náklad, ale téměř každý aspekt amerického kosmického programu. Raketa Atlas 5 totiž vynesla do vesmíru například marsovský rover Curiosity nebo družici MAVEN. Atlasu 5 využívají také soukromé společnosti Boeing a Sierra Nevada Corp.
Americkou prioritou je nyní nezávislost na Rusku a její technice, zejména na raketách a lodích Sojuz, které v současné době jako jediné dopravují lidskou posádku na ISS.
Space.com/Universe Today
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)
VálkaSověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František Dostál, CC BY-SA 4.0)