NASA má problém: Rusové zakázali Američanům používat své raketové motory

16.05.2014 - Redakce

V reakci na americké ekonomické embargo směrem k Rusku učinilo Rusko protitah: Zakázalo Američanům používat své raketové motory pro vojenské účely. Může to ovlivnit i běžné lety do vesmíru?


Reklama

Velký negativní dosah může mít pro USA prohlášení ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který oznámil, že Rusko zakazuje export raketových motorů RD-180 do Spojených států a současně odmítá prodloužit společný projekt Mezinárodní vesmírné stanice do roku 2024.

„Rusko je připraveno dodávat motory RD-180 do USA, ale jen se zárukou, že nebudou využívány k vojenským účelům v rámci Pentagonu,“ oznámil Rogozin. Tyto motory přitom pohání například první stupeň rakety Atlas 5 společnosti United Launch Alliance (ULA), která vynáší výhradně vojenské satelity a další vládní náklad.

Tento krok je reakcí na sankce, které na Rusko uvalily Spojené státy a další země kvůli anexi ukrajinského Krymu a vojenským akcím, které Rusko pořádá na východních hranicích Ukrajiny.

Bohužel zasažen tímto zákazem není jen vojenský náklad, ale téměř každý aspekt amerického kosmického programu. Raketa Atlas 5 totiž vynesla do vesmíru například marsovský rover Curiosity nebo družici MAVEN. Atlasu 5 využívají také soukromé společnosti Boeing a Sierra Nevada Corp.

Americkou prioritou je nyní nezávislost na Rusku a její technice, zejména na raketách a lodích Sojuz, které v současné době jako jediné dopravují lidskou posádku na ISS.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com/Universe Today

  • Zdroj fotografií: ULADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Benito Mussolini oslovil primitivnější část populace fascinovanou násilím, okouzloval ale i intelektuály. (foto: Wikimedia Commons, Chiolini, CC0)

Historie

Exoplaneta Corot-7b se nachází tak blízko své mateřské hvězdě, že na ní musí panovat extrémní podmínky. Pravděpodobná teplota na její „denní“ straně je nad 2 000 stupňů, zatímco na její „noční“ straně mínus 200. Teoretické modely naznačují, že planeta může mít lávu nebo vařící oceány na svém povrchu. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Zájem veřejnosti o poslední rozloučení se zesnulou panovnicí překonal očekávání. Někteří stáli ve frontě až padesát hodin. (foto: Profimedia)

Reklama

Rodiče při výběru jména pro své dítě nevědomky kopírují společenské trendy. Totéž platí i pro pejskaře. (foto: Unsplash, Zachary KadolphCC0)

Zajímavosti

Chlamydomonáda ve „skafandru“ na snímku z rastrovacího elektronového mikroskopu. (foto: UC San Diego, Fangyu Zhang, Zhengxing LiCC BY 4.0)

Věda

Chátrající ekranoplán mohl v časech největší slávy nést i jaderné hlavice. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907