NASA má problém: Rusové zakázali Američanům používat své raketové motory

16.05.2014 - Redakce

V reakci na americké ekonomické embargo směrem k Rusku učinilo Rusko protitah: Zakázalo Američanům používat své raketové motory pro vojenské účely. Může to ovlivnit i běžné lety do vesmíru?


Reklama

Velký negativní dosah může mít pro USA prohlášení ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který oznámil, že Rusko zakazuje export raketových motorů RD-180 do Spojených států a současně odmítá prodloužit společný projekt Mezinárodní vesmírné stanice do roku 2024.

„Rusko je připraveno dodávat motory RD-180 do USA, ale jen se zárukou, že nebudou využívány k vojenským účelům v rámci Pentagonu,“ oznámil Rogozin. Tyto motory přitom pohání například první stupeň rakety Atlas 5 společnosti United Launch Alliance (ULA), která vynáší výhradně vojenské satelity a další vládní náklad.

Tento krok je reakcí na sankce, které na Rusko uvalily Spojené státy a další země kvůli anexi ukrajinského Krymu a vojenským akcím, které Rusko pořádá na východních hranicích Ukrajiny.

Bohužel zasažen tímto zákazem není jen vojenský náklad, ale téměř každý aspekt amerického kosmického programu. Raketa Atlas 5 totiž vynesla do vesmíru například marsovský rover Curiosity nebo družici MAVEN. Atlasu 5 využívají také soukromé společnosti Boeing a Sierra Nevada Corp.

Americkou prioritou je nyní nezávislost na Rusku a její technice, zejména na raketách a lodích Sojuz, které v současné době jako jediné dopravují lidskou posádku na ISS.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com/Universe Today

  • Zdroj fotografií: ULA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907