NASA mění plány pro misi k Europě: Ve hře je přistání na povrchu měsíce

09.09.2015 - Martin Reichman

NASA minulý týden oznámila, že by v roce 2022 mohla k Jupiterovu měsíci Europě letět povrchová sonda


Reklama

Europa, jeden z galileovských měsíců, které byly objeveny v roce 1610, láká vědce od chvíle, kdy byla obecně přijata teorie, že by se pod jejím ledovým povrchem mohl nacházet obrovský oceán. Ten by totiž mohl skrývat život, byť v primitivní formě. Není proto překvapením, že jeho průzkum považují NASA i ESA za jednu ze svých z priorit.

Hrubý nástin mise k Europě představila NASA již v loňském roce. Plán zahrnoval průzkum z orbitu – zatím nepojmenovaná sonda by během 2,5 roku absolvovala nejméně 45 průletů ve vzdálenosti 25 až 2 700 kilometrů od povrchu měsíce. Nyní se ale zdá, že by vše mohlo být jinak.

Příští zastávka: Jupiterův měsíc Europa 

Na konferenci, která se konala minulý týden v Pasadeně, oznámil Robert Pappalardo, jeden z šéfů mise Europa, možnost, že by součástí orbitální sondy mohla být i lehká robotická sonda, která by se pokusila o přistání na povrchu Europy.

TIP: NASA vybrala 9 vědeckých přístrojů, které vyšle k Jupiterovu měsíci

Kromě technických překážek stojí v cestě k povrchu ledového měsíce také peníze. NASA proto požádala Evropskou agenturu o vyjádření, zda by projekt podpořila částkou 2 miliard dolarů. Přestože jde o značnou částku, samostatná mise k povrchu Europy by byla výrazně dražší. Je tedy možné, že pokud ESA najde potřebnou částku ve svém rozpočtu, budeme v roce 2030 svědky přistání sondy na tomto Jupiterově měsíci. Rozhodnutí, zda bude k Europě vyslána jen orbitální sonda, nebo i povrchový robot, má padnout do konce letošního roku.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907