NASA mění plány pro misi k Europě: Ve hře je přistání na povrchu měsíce

09.09.2015 - Martin Reichman

NASA minulý týden oznámila, že by v roce 2022 mohla k Jupiterovu měsíci Europě letět povrchová sonda


Reklama

Europa, jeden z galileovských měsíců, které byly objeveny v roce 1610, láká vědce od chvíle, kdy byla obecně přijata teorie, že by se pod jejím ledovým povrchem mohl nacházet obrovský oceán. Ten by totiž mohl skrývat život, byť v primitivní formě. Není proto překvapením, že jeho průzkum považují NASA i ESA za jednu ze svých z priorit.

Hrubý nástin mise k Europě představila NASA již v loňském roce. Plán zahrnoval průzkum z orbitu – zatím nepojmenovaná sonda by během 2,5 roku absolvovala nejméně 45 průletů ve vzdálenosti 25 až 2 700 kilometrů od povrchu měsíce. Nyní se ale zdá, že by vše mohlo být jinak.

Příští zastávka: Jupiterův měsíc Europa 

Na konferenci, která se konala minulý týden v Pasadeně, oznámil Robert Pappalardo, jeden z šéfů mise Europa, možnost, že by součástí orbitální sondy mohla být i lehká robotická sonda, která by se pokusila o přistání na povrchu Europy.

TIP: NASA vybrala 9 vědeckých přístrojů, které vyšle k Jupiterovu měsíci

Kromě technických překážek stojí v cestě k povrchu ledového měsíce také peníze. NASA proto požádala Evropskou agenturu o vyjádření, zda by projekt podpořila částkou 2 miliard dolarů. Přestože jde o značnou částku, samostatná mise k povrchu Europy by byla výrazně dražší. Je tedy možné, že pokud ESA najde potřebnou částku ve svém rozpočtu, budeme v roce 2030 svědky přistání sondy na tomto Jupiterově měsíci. Rozhodnutí, zda bude k Europě vyslána jen orbitální sonda, nebo i povrchový robot, má padnout do konce letošního roku.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907