NASA našla hvězdu studenou jako severní pól. V našem sousedství

29.04.2014 - Redakce Tajemství vesmíru

Hnědý trpaslík, který se nachází jen sedm světelných let daleko, má povrchovou teplotu nižší než bod mrazu


Reklama

Sonda WISE, která zkoumala v průběhu několika let celou oblohu a hledala nové objekty, sice nenašla ani desátou planetu, ani „zlé“ dvojče Země, Nemesis, za to objevila řadu nových objektů. Mezi nimi je i nejstudenější hnědý trpaslík, který se navíc nachází jen 7,2 světelného roku od Slunce.

Tip: Sonda WISE prohledala celou oblohu a našla řadu zajímavých objektů

Nejbližší hvězdný systém je Alfa Centauri, trojhvězda, jejíž součástí je i Proxima Centauri, nám nejbližší hvězda – leží ve vzdálenosti 4,2 světelného roku. Nově nalezený trpaslík WISE J085510.83-071442.5 je zatím nejstudenějším, jaký byl kdy nalezen – jeho povrchová teplota se pohybuje od minus 48 do minus 13 stupňů.

Hnědí trpaslíci jsou objekty, které jen o fous nedosáhly takové velikosti, aby mohly „vlastními silami“ zažehnout termonukleární reakce – nejsou na to dost hmotní. Jde o plynné objekty s charakteristickou hmotností mezi 10 a 80 hmotnostmi Jupiteru, nejsou však o mnoho větší než Jupiter. Předchozí nejnižší naměřená teplota hnědého trpaslíka činila okolo 20 stupňů.

Tip: Je hnědý trpaslík hvězdou?

Svižník na obloze

Sonda WISE byla schopna najít tento vzácný objekt díky tomu, že sledovala celou oblohu v infračerveném světle, a to v rozmezí šesti měsíců. Díky tomu, že se trpaslík nachází velmi blízko Slunci, se jeho poloha výrazným způsobem změnila. „Tento objekt se pohyboval velmi rychle,“ uvedl Kevin Luhman z Pensylvánské univerzity. „To nám řeklo, že se jedná o něco velmi speciálního.“

Díky kombinaci dat z teleskopů Spitzer a WISE a sledováním daného kousku nebe z dalších dalekohledů v delším časovém období bylo možné stanovit vzdálenost objektu pomocí paralaxy. Spitzer pak stanovil povrchovou teplotu trpaslíka. „Je pozoruhodné, že i přes pečlivé studium oblohy neznáme všechny sousedy našeho Slunce,“ podotkl Michael Werner z Jet Propulsion Laboratory. „To ukazuje, jak mocnými nástroji infračervené teleskopy Spitzer a WISE jsou.“

Planeta, nebo hvězda?

Hmotnost WISE J085510.83-071442.5 odpovídá troj- až desetinásobku Jupitera. Je to na dolním pomezí objektů, které považujeme za hnědé trpaslíky. Je také možné, že jde o planetu, která byla vyhoštěna ze svého mateřského hvězdného systému. Nicméně vědci objekt považují spíše za hnědého trpaslíka, kteří jsou ve vesmíru velmi běžní. Pokud by tomu tak skutečně bylo, šlo o jednoho z nejméně hmotných.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907