NASA našla hvězdu studenou jako severní pól. V našem sousedství

29.04.2014 - Redakce Tajemství vesmíru

Hnědý trpaslík, který se nachází jen sedm světelných let daleko, má povrchovou teplotu nižší než bod mrazu


Reklama

Sonda WISE, která zkoumala v průběhu několika let celou oblohu a hledala nové objekty, sice nenašla ani desátou planetu, ani „zlé“ dvojče Země, Nemesis, za to objevila řadu nových objektů. Mezi nimi je i nejstudenější hnědý trpaslík, který se navíc nachází jen 7,2 světelného roku od Slunce.

Tip: Sonda WISE prohledala celou oblohu a našla řadu zajímavých objektů

Nejbližší hvězdný systém je Alfa Centauri, trojhvězda, jejíž součástí je i Proxima Centauri, nám nejbližší hvězda – leží ve vzdálenosti 4,2 světelného roku. Nově nalezený trpaslík WISE J085510.83-071442.5 je zatím nejstudenějším, jaký byl kdy nalezen – jeho povrchová teplota se pohybuje od minus 48 do minus 13 stupňů.

Hnědí trpaslíci jsou objekty, které jen o fous nedosáhly takové velikosti, aby mohly „vlastními silami“ zažehnout termonukleární reakce – nejsou na to dost hmotní. Jde o plynné objekty s charakteristickou hmotností mezi 10 a 80 hmotnostmi Jupiteru, nejsou však o mnoho větší než Jupiter. Předchozí nejnižší naměřená teplota hnědého trpaslíka činila okolo 20 stupňů.

Tip: Je hnědý trpaslík hvězdou?

Svižník na obloze

Sonda WISE byla schopna najít tento vzácný objekt díky tomu, že sledovala celou oblohu v infračerveném světle, a to v rozmezí šesti měsíců. Díky tomu, že se trpaslík nachází velmi blízko Slunci, se jeho poloha výrazným způsobem změnila. „Tento objekt se pohyboval velmi rychle,“ uvedl Kevin Luhman z Pensylvánské univerzity. „To nám řeklo, že se jedná o něco velmi speciálního.“

Díky kombinaci dat z teleskopů Spitzer a WISE a sledováním daného kousku nebe z dalších dalekohledů v delším časovém období bylo možné stanovit vzdálenost objektu pomocí paralaxy. Spitzer pak stanovil povrchovou teplotu trpaslíka. „Je pozoruhodné, že i přes pečlivé studium oblohy neznáme všechny sousedy našeho Slunce,“ podotkl Michael Werner z Jet Propulsion Laboratory. „To ukazuje, jak mocnými nástroji infračervené teleskopy Spitzer a WISE jsou.“

Planeta, nebo hvězda?

Hmotnost WISE J085510.83-071442.5 odpovídá troj- až desetinásobku Jupitera. Je to na dolním pomezí objektů, které považujeme za hnědé trpaslíky. Je také možné, že jde o planetu, která byla vyhoštěna ze svého mateřského hvězdného systému. Nicméně vědci objekt považují spíše za hnědého trpaslíka, kteří jsou ve vesmíru velmi běžní. Pokud by tomu tak skutečně bylo, šlo o jednoho z nejméně hmotných.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907