Mars Rover 2020: Nástupce Curiosity si bude umět vyrobit i kyslík

08.08.2014 - Redakce Tajemství vesmíru

Nové vozítko, které NASA pošle v roce 2020 na Mars, bude mít sedm hlavních přístrojů pro zkoumání rudé planety. Rover Mars 2020 tak nahradí svého úspěšného předchůdce Curiosity


Reklama

Výbavu pro nové vozítko vybírali inženýři z NASA z 58 návrhů vědců z celého světa. Objem přihlášených návrhů byl proti minulosti dvojnásobný, což svědčí o tom, že se připravovaná mise těší nebývalému zájmu. Celkovou hodnotu nákladů na vývoj vybraných přístrojů vědci odhadují zhruba na 130 milionů dolarů.

Vozítko Mars 2020 bude vycházet z úspěšného modelu Curiosity, které přistálo na Marsu před dvěma lety. Novinka ale bude mít propracovanější, inovovaný hardware a nové přístroje k provádění geologických výzkumů a k výběru místa pro přistání lidské posádky na Marsu. Mezi novinkami je i přístroj pro výrobu kyslíku z atmosférického oxidu uhličitého.

Sedm hlavních přístrojů pro Rover Mars 2020:

Mastcam-Z – pokročilý kamerový systém s panoramatickými a stereoskopickými zobrazovacími schopnostmi. Mastcam-Z bude sloužit také pro určování mineralogického složení povrchu Marsu.

SuperCam – přístroj pro zobrazování a analýzu chemického složení a mineralogii. SuperCam bude také schopen vzdáleně detekovat přítomnost organických sloučenin v horninách a minerálech.

PIXL – rentgenový fluorescenční spektrometr a snímkovač s vysokým rozlišením pro stanovení elementárního složení povrchových materiálů na Marsu.

SHERLOC – spektrometr s UV laserem pro detailní analýzu minerálů a detekci organických sloučenin.

MOXIE – experimentální zařízení pro výrobu kyslíku z atmosférického oxidu uhličitého.

MEDA – sada senzorů, které budou měřit teplotu, rychlost a směr větru, tlak, relativní vlhkost prašnost.

RIMFAX – podpovrchový radar pro výzkum geologické struktury těsně pod povrchem Marsu.

Nové přístroje mají za úkol detailně zmapovat a analyzovat povrch a strukturu Marsu a připravit tak půdu, pro přistání lidské posádky na rudé planetě.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907