NASA potvrdila první pilotovanou misi Boeingu k ISS

29.05.2015 - Martin Reichman

Kosmická loď Boeing CST-100 dopraví první astronauty k ISS v druhé polovině roku 2017


Reklama

V mimořádně prestižním soupeření Boeingu a SpaceX o to, kdo jako první dopraví lidskou posádku k Mezinárodní vesmírné stanici, jde o hodně. Kromě titulu prvního soukromého dopravce (první může být jen jeden) jde také o velké peníze. Již před časem NASA oznámila, že Dragon a CST-100 nahradí zastaralé Sojuzy. Na ISS již dokonce probíhají potřebné úpravy kotviště.

Dlouho se zdálo, že SpaceX má navrch. Společnost nedávno úspěšně otestovala bezpečnostní systém přerušení startu a pravidelně dopravuje materiál k ISS. Po nedávné havárii ruského Progressu 59 to byla také SpaceX, která okamžitě přispěchala s nabídkou dopravy materiálu k ISS, mimo plánované pořadí.

Boeing vrací úder

Nyní se ale zdá, že Boeing je opět pevně v sedle. NASA oznámila, že CST-100 má první astronauty k ISS dopravit v průběhu roku 2017. Před samotným letem ještě musí Boeing absolvovat několik testů – počítá se se zkušební bezpilotní i pilotovanou misí v dubnu a v červnu 2017.

Čerstvé oznámení NASA ale neznamená, že má Boeing vyhráno. NASA si vyhradila určit, která společnost se nakonec na startovní dráhu postaví jako první.

Reklama

  • Zdroj textu:

    universetoday.com

  • Zdroj fotografií: Boeing

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907