NASA potvrdila první pilotovanou misi Boeingu k ISS

29.05.2015 - Martin Reichman

Kosmická loď Boeing CST-100 dopraví první astronauty k ISS v druhé polovině roku 2017


Reklama

V mimořádně prestižním soupeření Boeingu a SpaceX o to, kdo jako první dopraví lidskou posádku k Mezinárodní vesmírné stanici, jde o hodně. Kromě titulu prvního soukromého dopravce (první může být jen jeden) jde také o velké peníze. Již před časem NASA oznámila, že Dragon a CST-100 nahradí zastaralé Sojuzy. Na ISS již dokonce probíhají potřebné úpravy kotviště.

Dlouho se zdálo, že SpaceX má navrch. Společnost nedávno úspěšně otestovala bezpečnostní systém přerušení startu a pravidelně dopravuje materiál k ISS. Po nedávné havárii ruského Progressu 59 to byla také SpaceX, která okamžitě přispěchala s nabídkou dopravy materiálu k ISS, mimo plánované pořadí.

Boeing vrací úder

Nyní se ale zdá, že Boeing je opět pevně v sedle. NASA oznámila, že CST-100 má první astronauty k ISS dopravit v průběhu roku 2017. Před samotným letem ještě musí Boeing absolvovat několik testů – počítá se se zkušební bezpilotní i pilotovanou misí v dubnu a v červnu 2017.

Čerstvé oznámení NASA ale neznamená, že má Boeing vyhráno. NASA si vyhradila určit, která společnost se nakonec na startovní dráhu postaví jako první.

Reklama

  • Zdroj textu:

    universetoday.com

  • Zdroj fotografií: Boeing

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907