NASA připravuje další misi na Mars: InSight poletí už v roce 2016

23.05.2014 - Petr Broža

Sonda vypustí přistávací modul, který bude zkoumat nitro planety pomocí dosud nepoužitých nástrojů, například seizmických vln


Reklama

NASA a její další mezinárodní partneři připravují novou misi, která se vydá k Marsu – Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, InSight. Právě byla schválena finální podoba přistávacího modulu a pomalu se začíná stavět první prototyp.

Tento statický modul bude studovat nitro planety pomocí sezimických vln. Cílem je dozvědět se maximum o struktuře kamenných planet, způsobu jejich formace, jaké mají jádro, plášť a kůru. Podobné nástroje nebyly na Marsu nikdy předtím použity.

Třínohý modul si bere inspiraci z Phoenix Mars Lander, jenž úspěšně přistál v oblasti pólu v roce 2008 a zkoumal zmrzlou půdu a led. Oproti tomu InSight přistane v oblasti rovníku. Jeho mise je naplánována na 720 dnů, tedy zhruba dva roky.

InSight odstartuje ze armádní základny Vandenberg v centrální Kalifornii v březnu 2016. Půjde o první meziplanetární misi, která začne svou cestu na tomto kosmodromu. NASA věří, že tato mise přispěje k uskutečnění většího cíle: přistání lidí na Marsu někdy po roce 2030.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907