NASA slaví: Před 25 lety se sonda Voyager 2 přiblížila poprvé k Neptunu

28.08.2014 - Martin Reichman

Je tomu 25 let, co se sonda Voyager 2 dostala do těsné blízkosti planety Neptun a přiblížila nám tak jeho tajemný svět. Přesně po čtvrtstoletí se k této planetě přiblížil jiný vesmírný cestovatel – sonda New Horizons


Reklama

Historicky první průlet pozemské sondy kolem planety Neptun se odehrál 25. srpna 1989. Voyager 2 tehdy pořídil úžasné fotografie tohoto věčně zmrzlého plynného obra a jeho stejně chladného měsíce Tritona.

Návštěva odhalila několik zajímavých informací, zdokumentovány byly například obří bouře a větry ženoucí se rychlostí 1600 kilometrů v hodině po nehostinném povrchu této modré planety. Během svého průletu sonda také objevila Velkou tmavou skvrnu, která umožňovala spatřit nižší vrstvy atmosféry Neptunu. Snímky Tritona nám zase ukázaly, jak neuvěřitelně složitý je jeho vulkanicky aktivní povrch s kryovulkány chrlícími dusík až do výšky 8 kilometrů. Během průletu sonda odeslala k Zemi okolo 10 tisíc fotografií.

Výkon, který zatím nemá následovníky

Obrázky, které přinesl Voyager 2, jsou dodnes považovány za nejpřesnější informace, které o Neptunu a jeho měsíci Tritonu máme. Výjimečnost této mise podtrhuje i jedna aktuální zpráva. Právě v těchto dnech, se po 25 letech k Neptunu, resp. jeho orbitě, přiblížil jiný vesmírný cestovatel – sonda New Horizons, směřující k planetce Pluto.

Zatímco před čtvrtstoletím pořídil Voyager 2 snímky Neptuna ze vzdálenosti přibližně 10 milionů kilometrů, sonda New Horizons je od něj vzdálena 400× více (téměř 4 miliardy kilometrů); technicky vzato Neptun nemíjí, jen přetnula jeho oběžnou dráhu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Björn JónssonDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907