NASA testuje skutečný létající talíř. Použije ho pro průzkum Marsu

05.06.2014 - Petr Broža

Plavidlo, který připomíná létající talíř, otestuje NASA poprvé ve skutečném "provozu". Při testu jej vypustí z výšky 55 kilometrů


Reklama

Testovací plavidlo, které má komplikovaný název Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD), bude poprvé otestováno dnes (5. červen) v blízkosti pacifické základny na Havaji. K reálnému nasazení na Marsu však dojde až za nějakých dvacet let, jde tedy spíše o zkoumání nových technologií než konečné fáze nového produktu.

V rámci programu je vyvíjen třicetimetrový padák a dva speciální nafukovací zpomalovače, označované jako Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerators (SIAD), které jsou navrženy tak, aby dokázaly zpomalit velmi těžký náklad, například kabinu s lidmi, při průletu atmosférou.

V průběhu testu nejprve vynesen balon LSDS do výšky 37 kilometrů, kde bude plavidlo vypuštěno. Následně se zapálí instalované raketové motory, které jej vynesou až do 55 kilometrů. LDSD bude za tu dobu urychleno na rychlost Mach 4. Ke slovu pak přijde SIAD, který se nafoukne, čímž se LSDS zpomalí na Mach 2,5. A nakonec se rozloží obrovský padák, s nímž plavidlo přistane do Tichého oceánu. 

"Naším cílem je nabrat takovou výšku a rychlost, která by simulovala prostředí, jaké se nachází v marsovské atmosféře," uvedl Ian Clark z JPL, šéf vývoje projektu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907