Plavidlo, který připomíná létající talíř, otestuje NASA poprvé ve skutečném "provozu". Při testu jej vypustí z výšky 55 kilometrů
Testovací plavidlo, které má komplikovaný název Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD), bude poprvé otestováno dnes (5. červen) v blízkosti pacifické základny na Havaji. K reálnému nasazení na Marsu však dojde až za nějakých dvacet let, jde tedy spíše o zkoumání nových technologií než konečné fáze nového produktu.
V rámci programu je vyvíjen třicetimetrový padák a dva speciální nafukovací zpomalovače, označované jako Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerators (SIAD), které jsou navrženy tak, aby dokázaly zpomalit velmi těžký náklad, například kabinu s lidmi, při průletu atmosférou.
V průběhu testu nejprve vynesen balon LSDS do výšky 37 kilometrů, kde bude plavidlo vypuštěno. Následně se zapálí instalované raketové motory, které jej vynesou až do 55 kilometrů. LDSD bude za tu dobu urychleno na rychlost Mach 4. Ke slovu pak přijde SIAD, který se nafoukne, čímž se LSDS zpomalí na Mach 2,5. A nakonec se rozloží obrovský padák, s nímž plavidlo přistane do Tichého oceánu.
"Naším cílem je nabrat takovou výšku a rychlost, která by simulovala prostředí, jaké se nachází v marsovské atmosféře," uvedl Ian Clark z JPL, šéf vývoje projektu.
NASA
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)