NASA testuje skutečný létající talíř. Použije ho pro průzkum Marsu

05.06.2014 - Petr Broža

Plavidlo, který připomíná létající talíř, otestuje NASA poprvé ve skutečném "provozu". Při testu jej vypustí z výšky 55 kilometrů


Reklama

Testovací plavidlo, které má komplikovaný název Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD), bude poprvé otestováno dnes (5. červen) v blízkosti pacifické základny na Havaji. K reálnému nasazení na Marsu však dojde až za nějakých dvacet let, jde tedy spíše o zkoumání nových technologií než konečné fáze nového produktu.

V rámci programu je vyvíjen třicetimetrový padák a dva speciální nafukovací zpomalovače, označované jako Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerators (SIAD), které jsou navrženy tak, aby dokázaly zpomalit velmi těžký náklad, například kabinu s lidmi, při průletu atmosférou.

V průběhu testu nejprve vynesen balon LSDS do výšky 37 kilometrů, kde bude plavidlo vypuštěno. Následně se zapálí instalované raketové motory, které jej vynesou až do 55 kilometrů. LDSD bude za tu dobu urychleno na rychlost Mach 4. Ke slovu pak přijde SIAD, který se nafoukne, čímž se LSDS zpomalí na Mach 2,5. A nakonec se rozloží obrovský padák, s nímž plavidlo přistane do Tichého oceánu. 

"Naším cílem je nabrat takovou výšku a rychlost, která by simulovala prostředí, jaké se nachází v marsovské atmosféře," uvedl Ian Clark z JPL, šéf vývoje projektu.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907