NASA zahájila testování přistávacího modulu pro Mars: Vyrazit má již za rok

28.05.2015 - Martin Reichman

Rovery brázdící povrch Marsu by měl brzy doplnit další vědecký souputník. V březnu 2016 se k Marsu vydá nová sonda


Reklama

Na rozdíl od roverů Opportunity a Curiosity se nebude nový průzkumník prohánět po povrchu Marsu. Jde totiž o statický vědecký modul. InSight, jak se modul nazývá, ale bude mít výbavu, jakou jeho předchůdci nemají a jaká ještě na Marsu nebyla použita. NASA očekává, že bude studovat nitro planety pomocí sezimických vln. Cílem výzkumu jsou informace o struktuře rudé planety, jejím jádře, plášti a způsobu formování.

Aktuálně je modul testován ve vědeckém centru společnosti Lockheed Martin. InSight v příštích dnech čekají zátěžové testy při vysokých teplotách i práce ve vakuové komoře. Pokud všechny zkoušky dopadnou dobře, měl by se modul v březnu příštího roku vydat na zhruba šestiměsíční cestu k Marsu. Odstartovat by měl z armádní základny Vandenberg v centrální Kalifornii a půjde o první meziplanetární misi, která začne svou cestu na tomto kosmodromu.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Lockheed Martin

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907