Rozsáhlý vědecký park NASA je v plné pohotovosti. Už 19. října se kometa Siding Spring prožene v těsné blízkosti Marsu
Kometa Siding Spring povrch rudé planety mine ve vzdálenosti 139 500 kilometrů. Půjde o mimořádnou událost, neboť odstup komety od povrchu Marsu bude zhruba třetinový, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. K největšímu sblížení komety s Marsem dojde 19. října 2014 v 14:27 východního času, tedy ve 20:27 času místního.
Tento dárek vesmírné vědě si NASA pochopitelně nemůže nechat ujít, v pohotovosti proto bude kompletní vědecký park, který má NASA k dispozici. Siding Spring bude první kometou z Oortova oblaku, kterou budeme moci zkoumat z takové blízkosti.
Na kometu se zaměří družice Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), evropská planetární sonda Mars Express a nejnovější přírůstek marsovské rodiny MAVEN. Svůj pohled směrem k Marsu zacílí Hubbleův vesmírný teleskop, Kepler, Swift i Spitzer a chybět nebude ani rentgenová observatoř Chandra, infračervený kosmický teleskop NeoWISE, dvojice kosmických observatoří STEREO a SOHO nebo balónové dalekohledy BOPPS. Důležitá data budou přicházet i od dvojice marsovských vozítek Curiosity a Opportunity.
Průlet komety nebude úplně bez rizika. Vzdálenost, v jaké kometa mine povrch rudé planety, bude velmi malá. Nebezpečí nehrozí ani tak od samotného jádra komety Siding Spring, ale spíše od prachové stopy, která kometu doprovází. Kritických proto bude prvních zhruba 90 a posledních 20 minut po průletu.
YouTube
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)