NASA znovu obrací svůj pohled k Měsíci. Plánuje výcvikové kempy a kolonie

14.08.2014 - Martin Reichman

Z hlediska vesmírných vzdáleností je Měsíc pobřežním ostrovem a na rozdíl od vzdáleného Marsu se k němu dá dopravit ve směšně krátké době. Přesto od poslední návštěvy člověka na Měsíci uplynulo již 41 let


Reklama

Je to již 52 let co tehdejší americký prezident John F. Kennedy prohlásil: „Rozhodli jsme se letět na Měsíc. Rozhodli jsme se letět na Měsíc v tomto desetiletí a vykonat další skutky ne proto, že jsou lehké, ale právě proto, že je to těžké.“ O sedm let později se Neil Armstrong a Edwin „Buzz“ Aldrin procházeli po povrchu Měsíce a zdálo se, že Měsíc se lidem otevřel dokořán. Poslední misí, při níž člověk vstoupil na povrch Měsíce, ale bylo Apollo 17, které na něm přistálo pouhé čtyři roky po Armstrongovi. Dveře tak dlouho otevřené nezůstaly.

Měsíc na druhé koleji

Pilotované mise na Měsíc se na dlouhou dobu dostaly mimo oblast zájmu NASA, která se v této době stále více zaměřovala na zkoumání hlubinného vesmíru a vysílání družic, sond a teleskopů. Časy se ale mění. Již program Constellation, vypracovaný v roce 2004 administrativou prezidenta George W. Bushe, měl přijít s plánem na vývoj nové generace kosmických dopravních prostředků. Zahrnoval vývoj nosných raket Ares I a Ares V, kosmické lodě Orion a lunárního přistávacího modulu Altair. Všechny uvedené prostředky měly sloužit k zásobování mezinárodní vesmírné stanice ISS ale také k obnovení pilotovaných letů na Měsíc.

S nástupem administrativy Baracka Obamy byl ale program Constellation odložen s tím, že opětovné přistání na Měsíci by nic nového nepřineslo. Vědci tak svůj zájem zaměřili směrem v té době nepředstavitelně vzdálenému Marsu. Plánů na dobytí Měsíce se ale chopili jiní. V roce 2010 oznámilo Japonsko svůj zájem vyslat na Měsíc humanoidního robota a své plány s Měsícem má také Čína, Rusko, Indie nebo Írán.

Mohlo by vás zajímat: Astronauté již mají vyhlédnuté místo, kde budou na Měsíci bydlet

Znovuobjevení Měsíce

Přistání na Měsíci v jistém slova smyslu ztratilo pro Američany známku národní prestiže a považují jej za svého druhu rutinní záležitost. Karta se ale začíná pomalu obracet. Nové plány NASA s Měsícem začínají počítat. Hovoří se o možnosti využít Měsíc jako výcvikový kemp pro život mimo Zemi a existují i konkrétní plány na stavbu lunárních kolonií. Máme se tedy nač těšit, konečně, Měsíc je jen tři dny cesty ze Země. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Wikipedie, CASC/China Ministry of Defense

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907