Z hlediska vesmírných vzdáleností je Měsíc pobřežním ostrovem a na rozdíl od vzdáleného Marsu se k němu dá dopravit ve směšně krátké době. Přesto od poslední návštěvy člověka na Měsíci uplynulo již 41 let
Je to již 52 let co tehdejší americký prezident John F. Kennedy prohlásil: „Rozhodli jsme se letět na Měsíc. Rozhodli jsme se letět na Měsíc v tomto desetiletí a vykonat další skutky ne proto, že jsou lehké, ale právě proto, že je to těžké.“ O sedm let později se Neil Armstrong a Edwin „Buzz“ Aldrin procházeli po povrchu Měsíce a zdálo se, že Měsíc se lidem otevřel dokořán. Poslední misí, při níž člověk vstoupil na povrch Měsíce, ale bylo Apollo 17, které na něm přistálo pouhé čtyři roky po Armstrongovi. Dveře tak dlouho otevřené nezůstaly.
Pilotované mise na Měsíc se na dlouhou dobu dostaly mimo oblast zájmu NASA, která se v této době stále více zaměřovala na zkoumání hlubinného vesmíru a vysílání družic, sond a teleskopů. Časy se ale mění. Již program Constellation, vypracovaný v roce 2004 administrativou prezidenta George W. Bushe, měl přijít s plánem na vývoj nové generace kosmických dopravních prostředků. Zahrnoval vývoj nosných raket Ares I a Ares V, kosmické lodě Orion a lunárního přistávacího modulu Altair. Všechny uvedené prostředky měly sloužit k zásobování mezinárodní vesmírné stanice ISS ale také k obnovení pilotovaných letů na Měsíc.
S nástupem administrativy Baracka Obamy byl ale program Constellation odložen s tím, že opětovné přistání na Měsíci by nic nového nepřineslo. Vědci tak svůj zájem zaměřili směrem v té době nepředstavitelně vzdálenému Marsu. Plánů na dobytí Měsíce se ale chopili jiní. V roce 2010 oznámilo Japonsko svůj zájem vyslat na Měsíc humanoidního robota a své plány s Měsícem má také Čína, Rusko, Indie nebo Írán.
Mohlo by vás zajímat: Astronauté již mají vyhlédnuté místo, kde budou na Měsíci bydlet
Přistání na Měsíci v jistém slova smyslu ztratilo pro Američany známku národní prestiže a považují jej za svého druhu rutinní záležitost. Karta se ale začíná pomalu obracet. Nové plány NASA s Měsícem začínají počítat. Hovoří se o možnosti využít Měsíc jako výcvikový kemp pro život mimo Zemi a existují i konkrétní plány na stavbu lunárních kolonií. Máme se tedy nač těšit, konečně, Měsíc je jen tři dny cesty ze Země.
NASA
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)