Marihuana může způsobit u mužů sexuální dysfunkci

28.06.2013 - David Bimka

Nadměrné užití marihuany může způsobit sexuální dysfunkci. Psychoaktivní látka THC, nejúčinnější složka marihuany, totiž potlačuje sexuální receptory umístěné v hladké svalovině penisu


Reklama

Souvislostmi mezi kouřením marihuany a impotencí se vědci začali zabývat už na sklonku sedmdesátých let minulého století. Někteří odborníci tehdy poukazovali na to, že marihuana u některých mužů funguje jako dokonalé afrodisiakum. Podle jednoho z největších tehdejších výzkumů „tráva“ zvyšuje sexuální apetit u 75 % dotazovaných mužů. Výsledek jiného, neméně významného, výzkumu, byl ovšem zcela opačný. Erektilní dysfunkce (porucha erekce) je u kuřáků marihuany dvakrát častější.

Rany Shamloul z kanadské University of Ottawa se proto loni rozhodl na více než třicet let starý výzkum svých kolegů navázat. Z jeho studie vyplývá, že hlavní složka marihuany, látka THC (tetrahydrocannabinol), sexuální receptory velmi ovlivňuje.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Ukázalo se také, že velká konzumace marihuany poškozuje imunitní systém. Platí to zejména u tzv. skunku, speciální odrůdy s vyšším obsahem THC, která má nejsilnější halucinogenní účinek. Tělo je pak mnohem náchylnější k nejrůznějším onemocněním a infekcím. Na druhou stranu marihuana obsahuje i řadu látek, které jsou pro lidské zdraví velmi prospěšné. Podle nejnovější zprávy OSN marihuanu kouří kolem 162 milionů lidí po celém světě. Více než 22 milionů z těchto uživatelů si „jointa“ dopřává i několikrát denně.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie BatesCC BY-SA 4.0)

Věda
Historie

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. MuñozCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)

Příroda

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907