Marihuana může způsobit u mužů sexuální dysfunkci

28.06.2013 - David Bimka

Nadměrné užití marihuany může způsobit sexuální dysfunkci. Psychoaktivní látka THC, nejúčinnější složka marihuany, totiž potlačuje sexuální receptory umístěné v hladké svalovině penisu


Reklama

Souvislostmi mezi kouřením marihuany a impotencí se vědci začali zabývat už na sklonku sedmdesátých let minulého století. Někteří odborníci tehdy poukazovali na to, že marihuana u některých mužů funguje jako dokonalé afrodisiakum. Podle jednoho z největších tehdejších výzkumů „tráva“ zvyšuje sexuální apetit u 75 % dotazovaných mužů. Výsledek jiného, neméně významného, výzkumu, byl ovšem zcela opačný. Erektilní dysfunkce (porucha erekce) je u kuřáků marihuany dvakrát častější.

Rany Shamloul z kanadské University of Ottawa se proto loni rozhodl na více než třicet let starý výzkum svých kolegů navázat. Z jeho studie vyplývá, že hlavní složka marihuany, látka THC (tetrahydrocannabinol), sexuální receptory velmi ovlivňuje.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Ukázalo se také, že velká konzumace marihuany poškozuje imunitní systém. Platí to zejména u tzv. skunku, speciální odrůdy s vyšším obsahem THC, která má nejsilnější halucinogenní účinek. Tělo je pak mnohem náchylnější k nejrůznějším onemocněním a infekcím. Na druhou stranu marihuana obsahuje i řadu látek, které jsou pro lidské zdraví velmi prospěšné. Podle nejnovější zprávy OSN marihuanu kouří kolem 162 milionů lidí po celém světě. Více než 22 milionů z těchto uživatelů si „jointa“ dopřává i několikrát denně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907