Marihuana může způsobit u mužů sexuální dysfunkci

28.06.2013 - David Bimka

Nadměrné užití marihuany může způsobit sexuální dysfunkci. Psychoaktivní látka THC, nejúčinnější složka marihuany, totiž potlačuje sexuální receptory umístěné v hladké svalovině penisu


Reklama

Souvislostmi mezi kouřením marihuany a impotencí se vědci začali zabývat už na sklonku sedmdesátých let minulého století. Někteří odborníci tehdy poukazovali na to, že marihuana u některých mužů funguje jako dokonalé afrodisiakum. Podle jednoho z největších tehdejších výzkumů „tráva“ zvyšuje sexuální apetit u 75 % dotazovaných mužů. Výsledek jiného, neméně významného, výzkumu, byl ovšem zcela opačný. Erektilní dysfunkce (porucha erekce) je u kuřáků marihuany dvakrát častější.

Rany Shamloul z kanadské University of Ottawa se proto loni rozhodl na více než třicet let starý výzkum svých kolegů navázat. Z jeho studie vyplývá, že hlavní složka marihuany, látka THC (tetrahydrocannabinol), sexuální receptory velmi ovlivňuje.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Ukázalo se také, že velká konzumace marihuany poškozuje imunitní systém. Platí to zejména u tzv. skunku, speciální odrůdy s vyšším obsahem THC, která má nejsilnější halucinogenní účinek. Tělo je pak mnohem náchylnější k nejrůznějším onemocněním a infekcím. Na druhou stranu marihuana obsahuje i řadu látek, které jsou pro lidské zdraví velmi prospěšné. Podle nejnovější zprávy OSN marihuanu kouří kolem 162 milionů lidí po celém světě. Více než 22 milionů z těchto uživatelů si „jointa“ dopřává i několikrát denně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907