Marihuana může způsobit u mužů sexuální dysfunkci

28.06.2013 - David Bimka

Nadměrné užití marihuany může způsobit sexuální dysfunkci. Psychoaktivní látka THC, nejúčinnější složka marihuany, totiž potlačuje sexuální receptory umístěné v hladké svalovině penisu


Reklama

Souvislostmi mezi kouřením marihuany a impotencí se vědci začali zabývat už na sklonku sedmdesátých let minulého století. Někteří odborníci tehdy poukazovali na to, že marihuana u některých mužů funguje jako dokonalé afrodisiakum. Podle jednoho z největších tehdejších výzkumů „tráva“ zvyšuje sexuální apetit u 75 % dotazovaných mužů. Výsledek jiného, neméně významného, výzkumu, byl ovšem zcela opačný. Erektilní dysfunkce (porucha erekce) je u kuřáků marihuany dvakrát častější.

Rany Shamloul z kanadské University of Ottawa se proto loni rozhodl na více než třicet let starý výzkum svých kolegů navázat. Z jeho studie vyplývá, že hlavní složka marihuany, látka THC (tetrahydrocannabinol), sexuální receptory velmi ovlivňuje.

TIP: Pod pokličkou: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus

Ukázalo se také, že velká konzumace marihuany poškozuje imunitní systém. Platí to zejména u tzv. skunku, speciální odrůdy s vyšším obsahem THC, která má nejsilnější halucinogenní účinek. Tělo je pak mnohem náchylnější k nejrůznějším onemocněním a infekcím. Na druhou stranu marihuana obsahuje i řadu látek, které jsou pro lidské zdraví velmi prospěšné. Podle nejnovější zprávy OSN marihuanu kouří kolem 162 milionů lidí po celém světě. Více než 22 milionů z těchto uživatelů si „jointa“ dopřává i několikrát denně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907