Následníci bez koruny: Poválečný osud Ernsta, Maxmiliána a Žofie

30.12.2015 - Adam Ervin

Zatímco většina obyvatel mladé republiky vnímala její založení s nadšením, pro děti Františka Ferdinanda d'Este znamenala tato doba další zásadní zvrat. A rozhodně ne k lepšímu


Reklama

Veškerý majetek vládnoucích Habsburků propadá státu. Že Hohenbergové vlastně Habsburky nejsou? Rozhodnutí parlamentu je hází do jednoho pytle. Děti se musí z rodinných statků vystěhovat. Správce, který má na majetek od té doby dohlížet, jimdokonce při odchodu důkladně prohledá zavazadla. Nesmí si vzít ani osobní památky na rodiče a jejich fotografie. Jen oblečení a boty.

Vítězství není pro každého

Jejich kroky vedou do země, kde je zase, na rozdíl od Československa, za Habsburky nepovažují. Do Rakouska. Max zde studuje práva. Ernst absolvuje techniku a stane se z něj lesní inženýr. I tady sice mají své statky, ale majetek, který nechali v Československu, je nesrovnatelně větší. Jediná Žofie nakonec v Čechách zůstává. V Děčíně se 8. září 1920 vdává za Bedřicha hraběte Nostice. Veřejného života se v dalších letech nijak neúčastní a stará se výhradně o rodinu. Po 2. světové válce dostává další nálepku: místo do Habsburků jí teď nadávají do Němců. A jako takovou ji čeká odsun.

Šlechtici čistí latríny

Max a Ernst se stanou obětí koloběhu dějin ještě jednou. Už před anexí Rakouska se dostanou do hledáčku nacistů. Jako zapřísáhlí legitimisté jsou ještě v dubnu roku 1938 zatčeni a odvezeni do koncentračního tábora Dachau. Přijdou také o veškerý majetek. Během svého pobytu v koncentračním táboře musí například vyvážet latríny. Prý se tohoto úkolu zhostili s takovou grácií, že dodávali sílu i dalším vězňům.

Později oba bratři pracují v kamenolomu a během dalších válečných let jsou postupně propuštěni. Válku tak přežijí a v roce 1949 se jim vrátí i majetek. V Rakousku jsou uznávané a obdivované osobnosti veřejného života. O Maxovi se dokonce uvažuje jako o kandidátovi na rakouského prezidenta. Několikaletý pobyt v krutých podmínkách koncentračního a pracovního tábora si však vyžádá daň: podlomené zdraví. Ernst umírá 5. března 1954 a Max 8. ledna 1962.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 10/2012

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907