Nastal Den D: Spojenci se vylodili v Normandii

6 . 6 . 1944

Reklama

Přestože bylo datum zahájení operace Overlord stanoveno už na 5. června, kvůli nepřízni počasí se o den odložilo. 6. června 1944 tak odstartovalo na pobřeží Normandie vylodění Spojenců, které vešlo do historie jako Den D.

TIP: Jak vypadalo opevnění na jednotlivých plážích?

Událost představovala jednu z nejdůležitějších akcí druhé světové války. Plány začaly vznikat už na začátku roku 1943, kdy je v souladu s postoji nejvyššího vojenského velení odsouhlasilo duo Churchill s Rooseveltem. Přestože Němci invazi očekávali, otevření západní fronty vrazilo nůž do týla sebevědomí německé armády. Invaze začala krátce po půlnoci. Zatímco Američané obsadili pláže Omaha a Utah, Britové a Kanaďané je následovali na úsecích Gold, Juno a Sword. V onen den přistálo v Normandii na 150 tisíc vojáků. Rozhodující fáze válečného konfliktu mohla začít.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907