Nastává sluneční maximum: Slunce mění magnetickou polaritu

16.08.2013 - Michal Hron

Hvězda uprostřed naší sluneční soustavy prochází důležitou částí svého jedenáctiletého cyklu. Nacházíme se zřejmě velmi blízko středu maxima sluneční aktivity. Polarita magnetického pole se totiž obrací


Reklama

Aktivita Slunce stoupá a klesá v pravidelných jedenáctiletých intervalech. Polovinu cyklu aktivita narůstá, dalších zhruba pět a půl roku aktivita klesá. Maximum, jehož svědky právě jsme, patrně brzy dosáhne vrcholu své aktivity během příštích tří až čtyř měsíců. Tehdy se totiž na Slunci odehraje v nejvyšší fázi každého maxima je převrácení polarity magnetického pole. Pokud tedy vyjdou předpoklady vědců.

Slunce se zjednodušeně řečeno chová jakoby v sobě mělo obrovský tyčový magnet, má dva hlavní magnetické póly. A tyto póly se v průběhu přepolarizace prohodí. Severní magnetický pól Slunce je namířen směrem na jižní polokouli hvězdy. Zanedlouho bude ale mířit na sever. Poslední přetočení polarity Slunce nastalo v březnu 2001, aktuální změna polarizace je tedy mírně opožděna oproti očekáváním.

Magnetické pole zeslabí, na nějakou dobu zmizí a pak se opět objeví, ovšem s opačnou orientací. Je to běžná část slunečního cyklu. V průběhu přetočení se dá se očekávat o něco „bouřlivější“ kosmické počasí, které může způsobit polární záře, ale i poškodit elektrického vedení, pokud by byla aktivita slunce skutečně mimořádná.

Fakt, že vědci zaznamenali tento jev slouží jako dobré potvrzení toho, že sluneční maximum skutečně nastalo. Oproti dříve pozorovaným maximům sluneční aktivity byl vrcholek tohoto jedenáctiletého cyklu relativně nízko.

Proč se magnetické pole přepóluje, je pro vědce zatím tajemstvím. Sluneční magnetismus je složitý a dokud jsme neměli k dispozici družice pozorující Slunce z vesmíru, nevěděli jsme ani, který pól slunce je severní a který je jižní. Dlouho se póly označovaly jen znaky plus a minus.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907