Nástupce B-2: Neviditelný bombardér nové generace

16.09.2013 - Václav Tomala

Neviditelná flotila Spojených států nevyhnutelně stárne. To by měl nahradit nově vyvíjený bombardér, který možná bude bezpilotní


Reklama

Slavný bombardér B-2 sice může s doplněním paliva během letu vydržet ve vzduchu až 44 hodin, a doletět tak na druhou stranu světa, kde za pomocí laserem naváděných bomb zničí svůj cíl a vrátí se nezpozorován zpět. Bohužel je ale poháněn procesory Intel 286, což byl sice technologický vrchol v roce 1982, ale teď má větší výkon většina mobilních telefonů.

V roce 2037 by americké letectvo chtělo mít velký nadzvukový neviditelný bombardér, který by B-2 poslal do důchodu. Mezitím však potřebuje nějakou záplatu, proto plánuje postavit 100 letadel, jako je to na obrázku: bombardér nové generace, jehož start je plánovaný na rok 2018.

Na návrhu takového letadla už pracují firmy Lockheed a Boeing paralelně s konkurenční firmou Northrop Grumman. Ačkoliv až do konce roku letectvo plný seznam specifikací pro nové letadlo neoznámí, určité parametry jsou jasné už teď. Letadlo by mělo létat podzvukovou rychlostí, mít dolet přes 3 500 kilometrů před doplněním paliva za letu a uvézt 6 až 12 tun munice včetně nukleárních zbraní.

Bombardér si zachová netopýří tvar, takže nebude mít ocas, od něhož by se odrážely radarové paprsky. Po aplikaci dalších technologických pokroků bude mít nový letoun radarový obraz asi desetkrát menší než komár. Bombardér by také měl mít lepší obranné technologie – zatímco B-2 se spoléhá výlučně na svou neviditelnost, nový letoun by měl mít mnoho technologií ze stíhače F-22: protiletadlové rakety, laserové a mikrovlnné zbraně pro ničení nepřátelských střel a pokud by neviditelnost nebyla důležitá, pak i smečku robotů pro ochranu.

Nejzajímavějším na novém letadle jsou však dohady o tom, zda bude pilotované či nikoliv. Firma Northrop, která postavila i nynější B-2, totiž pro armádu vyvinula demostrační bezpilotní letoun X-47. To samozřejmě umožňuje využít zkušeností z obou projektů a spojit je do jednoho. Spojené státy používají velké množství menších bezpilotních letounů k průzkumu i útokům, ale robot s 12 tunami nukleárních zbraní je něco úplně jiného. Bezpilotní bombardér by mohl být menší, lehčí a výrazně odolnější. Měl by delší dolet a mohl by v cílové oblasti zůstat celé dny a trpělivě čekat na pokyn k útoku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: www.defenseindustrydaily.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907