Navigace s centimetrovou přesností: Japonská vylepšení GPS

02.05.2014 - Jan Miklín

Mitsubishi Electric úspěšně vyzkoušela satelitní navigaci, jejíž přesnost dosahuje centimetrových hodnot. Nejde však o nový globální systém, ale jen vylepšení stávajícího GPS pro oblast Japonska


Reklama

Princip fungování systému nazvaného QZSS (Quasi-Zenith Satelite Systém) je jednoduchý. Spočívá ve vypuštění dalších satelitů, které budou létat po předem určené dráze a doplňovat signál satelitů globálních.

Sedm družic nad Japonskem

První – testovací družice – byla vypuštěna v září 2010, další tři by měly na oběžnou dráhu vystoupat do roku 2017 a na plný počet sedmi satelitů by se systém měl dostat o několik let později. To už bude dostatek družic i pro zálohu během případné poruchy. Satelity budou obíhat po dráze připomínající osmičku, s horním okruhem malým nad Japonskem a spodním výrazně protáhlým a sahajícím až nad Austrálii. Jejich vzájemná poloha zaručuje, že v každém okamžiku bude přímo nad Japonskem alespoň jedna družice. To zajistí, aby se signál dostal v plné síle i mezi vysoké mrakodrapy, které jinak družice „stíní“. 

„Gépéeska“ potřebuje k určení polohy včetně nadmořské výšky zpracovat signál z alespoň čtyř družic, výsledná přesnost však záleží na několika faktorech včetně vzájemné polohy satelitů nebo stavu atmosféry. „Doplnění stávající soustavy dalšími družicemi přímo nad Japonskem umožní výrazně zlepšit přesnost,“ říká inženýr Yuki Sato. Zatímco dnes se průměrně pohybuje v řádu metrů a může být až okolo desíti metrů, výsledky testů nového systému ukázaly průměrnou chybu 1,3 cm horizontálně, respektive 2,9 cm vertikálně. Celý systém vyjde Japonsko na více jak miliardu dolarů – kromě nákladů na satelity totiž bude třeba vybudovat pozemní stanice k úpravě chyb signálu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: hdworld.cz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907