Návrat na scénu? Populárního brontosaura možná čeká velkolepý comeback

08.04.2015 - Stanislav Mihulka

Oblíbený brontosaurus byl až doteď jenom neplatným jménem pro apatosaura. Podle nového výzkumu ale jde o dva různé obrovské dinosaury, takže by se brontosaurus mohl vrátit do učebnic


Reklama

Kdo by neznal brontosaura? Skoro každý dokáže vyjmenovat pár dinosaurů a kromě T. rexe, triceratopsa a snad i stegosaura to bývá právě brontosaurus. Problém je v tom, že vědecký název brontosaurus je už dlouhou dobu pro onoho velikého sauropodního dinosaura neplatný. Mezi odborníky na dinosaury je vlastně skoro nadávka.

Jako obvykle jsou viníkem zamotané situace pro běžného smrtelníka nesrozumitelné dohady taxonomů, tedy odborníků, kteří pojmenovávají jednotlivé druhy. Taxonomové se zatvrzele hádají o jména mnoha dnes žijících organismů, které si mohou osahat a přečíst jejich DNA. U dávno vymřelých tvorů je to pochopitelně ještě mnohem horší.

Obrovský brontosaurus byl populární po většinu dvacátého století. Paleontologové se ale už v roce 1903 rozhodli, že fosilie, známé jako brontosaurus, jsou vlastně úplně stejné jako nálezy dinosaura pojmenovaného o něco dříve apatosaurus. A jestli taxonomové něco ctí, tak je to zásada, že nejstarší jméno má vždy přednost.

Tým vedený jedním mladým portugalským paleontologem se to teď ale snaží změnit. Ve své obsáhlé studii tvrdí, že brontosaurus a apatosaurus nejsou stejní. Jsou si prý podobní, jsou blízce příbuzní, ale nejsou identičtí. Teď bude záležet, jak jejich názor přijme odborná veřejnost. Není to jisté, ale pokud se tenhle pohled prosadí, tak se brontosaurus po dlouhé době vrátí na výsluní.

Reklama

  • Zdroj textu:

    PeerJ, Conversation

  • Zdroj fotografií: Tadek Kurpaski / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907