Nebe nad Českem rozzářil úlomek komety Encke

05.11.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

V sobotu 31. října 2015 zazářil na obloze jasný bolid. Z výpočtů Astronomického ústavu vyplývá, že tento mimořádně jasný bolid, jehož jasnost v maximu mnohonásobně převyšovala jasnost Měsíce v úplňku, patřil k meteorickému roji Jižní Tauridy a jednalo se tak o větší úlomek meziplanetární hmoty kometárního původu. Mateřským tělesem tohoto meteorického roje je kometa Encke. Bolid se pohyboval severně od našeho území a začal svítit ve výšce 102 kilometrů poblíž polského města Tuchola. Letěl po dráze skloněné k zemskému povrchu necelých 17 stupňů a pohasl ve výšce 60 kilometrů poblíž města Dravsko Pomorskie. Zaznamenaná světelná dráha byla dlouhá 150 kilometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Astronomický ústav AV ČR

  • Zdroj fotografií: AsÚ AV ČR

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907