Nebeské oko: Čína staví největší radioteleskop na světě

13.10.2015 - Martin Reichman

Čína zahájila závěrečnou montáž největšího radioteleskopu světa. Velikost jeho antény odpovídá ploše 30 fotbalových hřišť


Reklama

K hledání odpovědi na věčnou otázku - zda jsme ve vesmíru sami – budeme mít brzy nového a velmi výkonného pomocníka. Již v příštím roce chce Čína uvést do provozu největší pozemní radioteleskop na světě. Svou rozlohou bude tato obří stavba odpovídat ploše přibližně 30 fotbalových hřišť.

Stavba, která započala již v roce 2011, se nachází v odlehlé kotlině vápencových hor v provincii Kuej-čou v jižní části země. Podle vědců by nový radioteleskop mohl zachytit signály ze světů vzdálených desítky miliard světelných let.

Nebeské oko

Dosud největším radioteleskopem je observatoř Arecibo, nacházející se asi 20 kilometrů od portorického města Arecibo. Observatoř je provozována Cornellovou universitou společně s Národní vědeckou nadací (NSF). Radioteleskop na observatoři Arecibo měří v průměru 305 metrů, nový čínský radioteleskop FAST (Five-hundred-metre Aperture Spherical Radio Telescope) bude po svém dokončení měřit v průměru 500 metrů.

Anténa nového radioteleskopu bude mít obvod 1,6 kilometru. V okruhu pěti kilometrů nejsou žádná města, což poskytuje ideální podmínky k naslouchání rádiovým signálům z vesmíru.

„Velký radioteleskop nám pomůže při pátrání po signálech mimozemských civilizací v naší Galaxii a rovněž umožní studovat původ vesmíru,“ prohlásil generální ředitel Čínské astronomické společnosti Wu Xiangpinga.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, China News ServiceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907