Nebeští pošťáci: Bezpilotní roboty testuje Amazon i německá DHL

11.12.2013 - Jan Miklín

Předvánoční shon je inspirací pro velké firmy, potýkající se s každoročními návaly balíčků k doručení „před Ježíškem.“ Po obchodu Amazon oznámil testování bezpilotních létajících robotů k tomuto účelu i Deutsche Post DHL


Reklama

Podle představ šéfa Amazonu Jeffa Bezose by droni mohli stáhnout čas doručení na půl hodiny. Bezpilotní roboti – droni pojmenovaní Octocopters – by měli dosah šestnáct kilometrů a nosnost 2,3 kg – právě tolik váží naprostá většina přepravovaných balíků.

Vzduchem rychle a automaticky

I když to může znít jako sci-fi, potřebné technologie již do velké míry existují. Před uvedením systému nazvaného Prime Air do ostrého provozu však bude potřeba ještě pár hodin letových testů a zejména povolení k provozu od amerického leteckého úřadu.

Pozadu však nezůstává ani Evropa. Německý gigant Deutsche Post DHL testuje bezpilotní „balíkoptéry“ jako alternativu k pošťákům při donášce balíků na odlehlá místa. Jejich stroj poháněný elektromotorem a využívající GPS unese 1,2kg zátěž. Cena testovacího prototypu v přepočtu přesáhla milion korun, ale s případnou sériovou výrobou zajisté klesne.

Ve světle těchto objevů můžeme snad s nadějí očekávat, že Česká pošta zavede možnost platit na svých pobočkách platební kartou v horizontu deseti let.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907