Nebezpečná krása: Bubliny metanu v zamrzlém jezeře Minnewanka

03.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Metan vystupující z jezera Minnewanka, nacházejícího se v kanadském národním parku Banff, by za jiných okolností jen nenápadně a neškodně probublal nad hladinu. V teplotách hluboko pod bodem mrazu ale zůstává uvězněn v pevném ledovém sarkofágu. Pokud se metan dlouhodobě kumuluje v ledu, může být i nebezpečný – známé jsou například rozsáhlé exploze rozmrzajícího permafrostu. Fotografie na jezeře Minnewanka pořídil známý kanadský dobrodruh a fotograf Paul Zizka, jehož snímky kanadských hor jsme představovali nedávno.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Paul ZizkaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907