Nebezpečná toxoplasmóza: Geny mohou zabránit nákaze

13.05.2013 - Jaroslav Petr

Cizopasný prvok Toxoplasma gondii je nejúspěšnější parazit světa. Dokáže nakazit stovky druhů teplokrevných živočichů, člověka nevyjímaje


Reklama

Lidé se obvykle nakazí, když pozřou zárodky prvoků vyloučené v trusu kočky. V České republice má toxoplasmósu zhruba každý třetí obyvatel, ve Francii je „promořenost“ kolem 70 % a v Paříži nosí prvoka v těle prakticky všichni. Ve většině případů nepředstavuje nákaza velké riziko. Toxoplasma ohrožuje hlavně nastávající matky, protože může jejich dítěti poškodit zrak či sluch. V některých případech je cizopasný prvok schopen vyvolat těžký zánět mozku s vážnými následky.

Co rozhoduje o tom, jak se toxoplasma zachová? Na vině je jen několik málo genů toxoplasmy. Geny ROP16 a ROP18 dovolují prvokovi vzdorovat obranným mechanismům hostitelova těla. Existují v nesčetných variantách a jejich kombinace určují, který hostitel je pro daného prvoka nejvhodnější. Kombinací dvou pro člověka relativně neškodných toxoplasem může vzniknout prvok, který vyvolá závažné onemocnění.

Léčba toxoplasmózy je složitá a léky mívají vážné vedlejší účinky. Lékaře proto bude zajímat, jakým typem genů ROP16 a ROP18 je prvok vybaven. S nebezpečností konkrétního typu prvoka budou poměřovat rizika spojená s léčbou. Někdy bude lepší nechat toxoplasmu na pokoji, jindy nezbude, než se s ní poprat.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: aapredbook.aappublications.org

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907