Nebezpečná toxoplasmóza: Geny mohou zabránit nákaze

13.05.2013 - Jaroslav Petr

Cizopasný prvok Toxoplasma gondii je nejúspěšnější parazit světa. Dokáže nakazit stovky druhů teplokrevných živočichů, člověka nevyjímaje


Reklama

Lidé se obvykle nakazí, když pozřou zárodky prvoků vyloučené v trusu kočky. V České republice má toxoplasmósu zhruba každý třetí obyvatel, ve Francii je „promořenost“ kolem 70 % a v Paříži nosí prvoka v těle prakticky všichni. Ve většině případů nepředstavuje nákaza velké riziko. Toxoplasma ohrožuje hlavně nastávající matky, protože může jejich dítěti poškodit zrak či sluch. V některých případech je cizopasný prvok schopen vyvolat těžký zánět mozku s vážnými následky.

Co rozhoduje o tom, jak se toxoplasma zachová? Na vině je jen několik málo genů toxoplasmy. Geny ROP16 a ROP18 dovolují prvokovi vzdorovat obranným mechanismům hostitelova těla. Existují v nesčetných variantách a jejich kombinace určují, který hostitel je pro daného prvoka nejvhodnější. Kombinací dvou pro člověka relativně neškodných toxoplasem může vzniknout prvok, který vyvolá závažné onemocnění.

Léčba toxoplasmózy je složitá a léky mívají vážné vedlejší účinky. Lékaře proto bude zajímat, jakým typem genů ROP16 a ROP18 je prvok vybaven. S nebezpečností konkrétního typu prvoka budou poměřovat rizika spojená s léčbou. Někdy bude lepší nechat toxoplasmu na pokoji, jindy nezbude, než se s ní poprat.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: aapredbook.aappublications.org

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907