Nebezpečné ftaláty: Kosmetika s vedlejšími účinky

01.07.2013 - Zuzana Teličková

Dlouhodobý pokus ukázal, že ftaláty v kosmetice, užívané v době těhotenství, mají negativní vliv na chování dětí. Proč je dobré si číst složení krémů a dalších prostředků?

<p>Hodinky pro Marii Antoinettu dostaly do vínku všechny funkce, které v té době hodináři znali.</p>

Hodinky pro Marii Antoinettu dostaly do vínku všechny funkce, které v té době hodináři znali.


Reklama

Vědci z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku provedli výzkumnou studii, ve které změřili 188 ženám ve třetím trimestru těhotenství množství ftalátů v moči. Jak jejich děti rostly, byly matky zvány na pohovory, ve kterých s nimi vědci vyplňovali rozsáhlé dotazníky týkající se chování jejich potomků. Tímto způsobem byly děti sledovány od čtyř do devíti let. Po uzavření studie se ukázalo, že ženy, které měly v těhotenství nejvyšší hladinu ftalátů v moči, mají také nejproblematičtější děti. Ve větší míře se u nich objevovala agrese, emoční labilita, poruchy pozornosti, deprese a další potíže, a to bez ohledu na jejich pohlaví. Zvýšená míra těchto problematických projevů chování byla přímo úměrná množství ftalátů v moči. Šlo především o látky obsažené v obyčejných kosmetických přípravcích, které matky používaly v době těhotenství.

Vědcům se tak poprvé podařilo prokázat vliv ftalátů na neurobehaviorální vývoj starších dětí, jež byly vystaveny působení látek v prenatálním stadiu. Již dříve bylo prokázáno, že ftaláty mohou vyvolat předčasný porod a že zasahují do tvorby pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy. Z látek, které byly původně považovány za neškodné, se tak staly strašáci moderní doby, kterým se člověk však jen těžko vyhne. Najdeme je totiž v šampónech, parfémech, pleťových krémech, lacích na vlasy, ale i v plastových předmětech, kterých je dnes plná domácnost.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907