Nebezpečné ftaláty: Kosmetika s vedlejšími účinky

01.07.2013 - Zuzana Teličková

Dlouhodobý pokus ukázal, že ftaláty v kosmetice, užívané v době těhotenství, mají negativní vliv na chování dětí. Proč je dobré si číst složení krémů a dalších prostředků?

<p>Hodinky pro Marii Antoinettu dostaly do vínku všechny funkce, které v té době hodináři znali.</p>

Hodinky pro Marii Antoinettu dostaly do vínku všechny funkce, které v té době hodináři znali.


Reklama

Vědci z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku provedli výzkumnou studii, ve které změřili 188 ženám ve třetím trimestru těhotenství množství ftalátů v moči. Jak jejich děti rostly, byly matky zvány na pohovory, ve kterých s nimi vědci vyplňovali rozsáhlé dotazníky týkající se chování jejich potomků. Tímto způsobem byly děti sledovány od čtyř do devíti let. Po uzavření studie se ukázalo, že ženy, které měly v těhotenství nejvyšší hladinu ftalátů v moči, mají také nejproblematičtější děti. Ve větší míře se u nich objevovala agrese, emoční labilita, poruchy pozornosti, deprese a další potíže, a to bez ohledu na jejich pohlaví. Zvýšená míra těchto problematických projevů chování byla přímo úměrná množství ftalátů v moči. Šlo především o látky obsažené v obyčejných kosmetických přípravcích, které matky používaly v době těhotenství.

Vědcům se tak poprvé podařilo prokázat vliv ftalátů na neurobehaviorální vývoj starších dětí, jež byly vystaveny působení látek v prenatálním stadiu. Již dříve bylo prokázáno, že ftaláty mohou vyvolat předčasný porod a že zasahují do tvorby pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy. Z látek, které byly původně považovány za neškodné, se tak staly strašáci moderní doby, kterým se člověk však jen těžko vyhne. Najdeme je totiž v šampónech, parfémech, pleťových krémech, lacích na vlasy, ale i v plastových předmětech, kterých je dnes plná domácnost.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907