Nebezpečné paprsky z hvězdotvorných oblastí v Orionu

04.02.2014 - Redakce

Výtrysk částic z HH 24 -<p>Silný paprsek výtrysku obsahuje pravděpodobně protony a elektrony o rychlostech stovek kilometrů za sekundu</p>
Výtrysk částic z HH 24 -

Silný paprsek výtrysku obsahuje pravděpodobně protony a elektrony o rychlostech stovek kilometrů za sekundu


Reklama

Toto není fotografie bouřkového mraku, ale turbulentní hvězdotvorné oblasti známé jako YSO (Young Stellar Objects, mladé hvězdotvorné objekty) nacházející se v komplexu mračen Orionu B. Když se rodí nová hvězda, často kolem YSO krouží disk prachu a plynu, který způsobuje výskyt silných centrálních výtrysků.

V tomto případě energetické výtrysky vznikají na každém konci Herbig-Harova objektu 24 (HH 24) a naráží do okolního mezihvězdného plynu. Jde o vzácný pohled, který trvá jen několik tisíc let.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA, ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907