Slunce je nebezpečné. Kdy přijde další super erupce?

22.08.2015 - Stanislav Mihulka

Astronomové odhadují, že Slunce odpálí gigantickou erupci průměrně jednou za 350 let


Reklama

V roce 1859 zasáhla Zemi tak silná sluneční erupce, že vzplály telegrafy a polární záře byla vidět i na Kubě a na Havaji. V dnešní době by taková super erupce zničila satelity a elektrické rozvodné sítě, což by zřejmě hluboce zasáhlo celou civilizaci. Kdy se ale taková gigantická erupce na Slunci zase objeví?

Astronomové prostudovali chování 84 hvězd podobných Slunci a za 4 roky pozorování na nich zachytili celkem 29 masivních super erupcí. Ze svých pozorování vypočítali, že na hvězdě podobné Slunci se super erupce objeví v průměru jednou za 350 let.

Uvažovali přitom super erupce, které jsou minimálně 150 krát silnější než průměrná sluneční erupce a nejméně 10 krát silnější než veliká erupce v roce 1989, která vyřadila rozvodnou síť celé kanadské provincie Québec. Až přijde příští super erupce, budeme připraveni?

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: NASA Goddard Space Flight Center

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907