Slunce je nebezpečné. Kdy přijde další super erupce?

22.08.2015 - Stanislav Mihulka

Astronomové odhadují, že Slunce odpálí gigantickou erupci průměrně jednou za 350 let


Reklama

V roce 1859 zasáhla Zemi tak silná sluneční erupce, že vzplály telegrafy a polární záře byla vidět i na Kubě a na Havaji. V dnešní době by taková super erupce zničila satelity a elektrické rozvodné sítě, což by zřejmě hluboce zasáhlo celou civilizaci. Kdy se ale taková gigantická erupce na Slunci zase objeví?

Astronomové prostudovali chování 84 hvězd podobných Slunci a za 4 roky pozorování na nich zachytili celkem 29 masivních super erupcí. Ze svých pozorování vypočítali, že na hvězdě podobné Slunci se super erupce objeví v průměru jednou za 350 let.

Uvažovali přitom super erupce, které jsou minimálně 150 krát silnější než průměrná sluneční erupce a nejméně 10 krát silnější než veliká erupce v roce 1989, která vyřadila rozvodnou síť celé kanadské provincie Québec. Až přijde příští super erupce, budeme připraveni?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: NASA Goddard Space Flight Center

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907