Slunce je nebezpečné. Kdy přijde další super erupce?

22.08.2015 - Stanislav Mihulka

Astronomové odhadují, že Slunce odpálí gigantickou erupci průměrně jednou za 350 let


Reklama

V roce 1859 zasáhla Zemi tak silná sluneční erupce, že vzplály telegrafy a polární záře byla vidět i na Kubě a na Havaji. V dnešní době by taková super erupce zničila satelity a elektrické rozvodné sítě, což by zřejmě hluboce zasáhlo celou civilizaci. Kdy se ale taková gigantická erupce na Slunci zase objeví?

Astronomové prostudovali chování 84 hvězd podobných Slunci a za 4 roky pozorování na nich zachytili celkem 29 masivních super erupcí. Ze svých pozorování vypočítali, že na hvězdě podobné Slunci se super erupce objeví v průměru jednou za 350 let.

Uvažovali přitom super erupce, které jsou minimálně 150 krát silnější než průměrná sluneční erupce a nejméně 10 krát silnější než veliká erupce v roce 1989, která vyřadila rozvodnou síť celé kanadské provincie Québec. Až přijde příští super erupce, budeme připraveni?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: NASA Goddard Space Flight Center

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907