Enzym batroxobin z jedu hadů křovinářů je klíčovou složkou nového gelu, který rychle zastaví krvácení
Při rozsáhlých poraněních je jedním z největších nebezpečí velká ztráta krve. Zastavit mohutné krvácení přitom nebývá snadné. Lékaři mohou podávat léky podporující srážení krve, řada pacientů ale užívá léky proti srážení krve, což je problém.
Vědci Riceho univerzity vyvinuli hydrogel s nanovlákny, který napustili enzymem batroxobinem z jedu nebezpečných jihoamerických hadů křovinářů. Křovináři jsou blízce příbuzní chřestýšům a jejich jed spolehlivě zabíjí. Batroxobin je ale také známý svou schopností rychle srážet a spolehlivě krev.
Použitý batroxobin, známý také jako reptiláza přitom nezískali z hadů, ale vyrobili jim ho geneticky upravené bakterie. Když takto vyrobený hydrogel vstříkli do místa zranění, tak dovedl zastavit velké krvácení za šest sekund.
Gizmag, ACS Biomaterials Science and Engineering
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)