Nečekaná souvislost: Tvar vajíček závisí na letových schopnostech ptáků

09.12.2019 - Zuzana Teličková

Všimli jste si, že některá ptačí vejce jsou dokonale eliptická a u jiných je jeden konec protaženější než druhý. Obojí tvarování má svůj praktický důvod...

<p><strong>Terejové bílí</strong> <em>(Morus bassanus)</em> hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?</p>

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?


Reklama

Zoologové již dlouho touží rozluštit zákonitosti tvaru ptačích vajec. Rozlišují přitom dva základní tvary: Eliptická vajíčka, která jsou na obou koncích protažená a kulatá a tzv. asymetrická, u nichž je jeden konec špičatější než druhý. Jedna z nejrozšířenějších teorií tvrdí, že zásadní vliv na tvar má místo, kde daný druh hnízdí. Ptáci hnízdící na útesech nebo jiných vyvýšených místech, by měli podle tohoto konceptu asymetrická vajíčka, která se koulejí po kruhové trajektorii a nevypadnou tak ven z hnízda. Eliptická vejce se naproti tomu lépe shlukují, což poskytuje možnost kvalitnější inkubace. Mezinárodní tým biologů vedený vědci z Princetonu a Harvardu ovšem přišel na jiné vysvětlení. Podle něj je tvar vajíček závislý na tom, jak dobrými letci daní ptáci jsou.

Výzkumníci nejprve vyvinuli speciální program, který vyhodnocoval naskenované snímky 50 000 vajíček celkem 1 400 rozličných ptačích druhů a určoval, zda jsou spíše eliptická, nebo asymetrická. Dále se zoologové snažili najít nějakou souvislost mezi tvarem vajíček a dalšími ptačími parametry. Objevili pozoruhodnou korelaci s tzv. „hand-wing“ indexem, jenž určuje, jak moc špičatá jsou ptačí křídla, potažmo jaké jsou letecké schopnosti ptáků.

TIP: Bílá, hnědá, zelená: Proč slepice snášejí různě zbarvená vejce?

Ptáci podnikající delší a častější lety mají přitom vyšší hodnoty indexu.
Členové týmu zjistili, že druhy, které se pohybují v menším teritoriu nebo vůbec nemigrují, mají eliptická vejce. Lepší letci naproti tomu kladou vajíčka asymetrického tvaru.

„Aby si udrželi štíhlá těla, vytvářejí migrující ptáci asymetrická vajíčka. Mohou tak maximalizovat celkový objem, aniž by se zvýšil průměr vajíčka, což je v úzkých vejcovodech výhoda,“ okomentovala interpretaci výsledků profesorka Mary Caswell Stoddardová, vůdčí postava celé studie. Vědci ovšem zdůraznili, že pro potvrzení závěrů bude potřeba provést ještě další měření, aby se vyloučila náhodná shoda mezi výše popsanými parametry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907