Nečekaná souvislost: Tvar vajíček závisí na letových schopnostech ptáků

09.12.2019 - Zuzana Teličková

Všimli jste si, že některá ptačí vejce jsou dokonale eliptická a u jiných je jeden konec protaženější než druhý. Obojí tvarování má svůj praktický důvod...

<p><strong>Terejové bílí</strong> <em>(Morus bassanus)</em> hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?</p>

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?


Reklama

Zoologové již dlouho touží rozluštit zákonitosti tvaru ptačích vajec. Rozlišují přitom dva základní tvary: Eliptická vajíčka, která jsou na obou koncích protažená a kulatá a tzv. asymetrická, u nichž je jeden konec špičatější než druhý. Jedna z nejrozšířenějších teorií tvrdí, že zásadní vliv na tvar má místo, kde daný druh hnízdí. Ptáci hnízdící na útesech nebo jiných vyvýšených místech, by měli podle tohoto konceptu asymetrická vajíčka, která se koulejí po kruhové trajektorii a nevypadnou tak ven z hnízda. Eliptická vejce se naproti tomu lépe shlukují, což poskytuje možnost kvalitnější inkubace. Mezinárodní tým biologů vedený vědci z Princetonu a Harvardu ovšem přišel na jiné vysvětlení. Podle něj je tvar vajíček závislý na tom, jak dobrými letci daní ptáci jsou.

Výzkumníci nejprve vyvinuli speciální program, který vyhodnocoval naskenované snímky 50 000 vajíček celkem 1 400 rozličných ptačích druhů a určoval, zda jsou spíše eliptická, nebo asymetrická. Dále se zoologové snažili najít nějakou souvislost mezi tvarem vajíček a dalšími ptačími parametry. Objevili pozoruhodnou korelaci s tzv. „hand-wing“ indexem, jenž určuje, jak moc špičatá jsou ptačí křídla, potažmo jaké jsou letecké schopnosti ptáků.

TIP: Bílá, hnědá, zelená: Proč slepice snášejí různě zbarvená vejce?

Ptáci podnikající delší a častější lety mají přitom vyšší hodnoty indexu.
Členové týmu zjistili, že druhy, které se pohybují v menším teritoriu nebo vůbec nemigrují, mají eliptická vejce. Lepší letci naproti tomu kladou vajíčka asymetrického tvaru.

„Aby si udrželi štíhlá těla, vytvářejí migrující ptáci asymetrická vajíčka. Mohou tak maximalizovat celkový objem, aniž by se zvýšil průměr vajíčka, což je v úzkých vejcovodech výhoda,“ okomentovala interpretaci výsledků profesorka Mary Caswell Stoddardová, vůdčí postava celé studie. Vědci ovšem zdůraznili, že pro potvrzení závěrů bude potřeba provést ještě další měření, aby se vyloučila náhodná shoda mezi výše popsanými parametry.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907