Nečekaná volba. Budeme namísto fosilních paliv spalovat kovy?

13.12.2015 - Stanislav Mihulka

Palivem budoucnosti by se překvapivě mohl stát kovový prášek


Reklama

Čistá paliva mají mnoho podob, ale na kovy si v souvislosti s nimi vzpomene málokdo. Přesto se právě s kovy počítá jako se zajímavou alternativou neoblíbených fosilních paliv.

Kovy sice vypadají nehořlavě, když se z nich ale udělá velmi jemný prášek, tak hoří velice slušně, často až výbušně. Některé kovy se například už velice dlouho používají k barvení explozí ohňostrojů.

Vědci kanadské McGillovy univerzity zkoušeli spalovat prášek z různých kovů v laboratorních podmínkách a zjistili, že se to příliš neliší od spalování uhlovodíků. Kovový prášek se také snadno transportuje a nezabírá moc místa.

Výhodou je i to, že kovové prášky jsou recyklovatelným palivem. Když shoří, tak vytvoří netoxické oxidy pevného skupenství, které lze posbírat, přeměnit zpět na čisté kovy a ty opět spalovat, to vše jen s minimem emisí oxidu uhličitého. Pokud by se skutečně objevily motory na kovový prášek, tak se jako nejlepší kandidát jeví železo. Je levné a snadno dostupné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    McGill University, Applied Energy

  • Zdroj fotografií: Alternative Fuels Laboratory / McGill University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907