Palivem budoucnosti by se překvapivě mohl stát kovový prášek
Čistá paliva mají mnoho podob, ale na kovy si v souvislosti s nimi vzpomene málokdo. Přesto se právě s kovy počítá jako se zajímavou alternativou neoblíbených fosilních paliv.
Kovy sice vypadají nehořlavě, když se z nich ale udělá velmi jemný prášek, tak hoří velice slušně, často až výbušně. Některé kovy se například už velice dlouho používají k barvení explozí ohňostrojů.
Vědci kanadské McGillovy univerzity zkoušeli spalovat prášek z různých kovů v laboratorních podmínkách a zjistili, že se to příliš neliší od spalování uhlovodíků. Kovový prášek se také snadno transportuje a nezabírá moc místa.
Výhodou je i to, že kovové prášky jsou recyklovatelným palivem. Když shoří, tak vytvoří netoxické oxidy pevného skupenství, které lze posbírat, přeměnit zpět na čisté kovy a ty opět spalovat, to vše jen s minimem emisí oxidu uhličitého. Pokud by se skutečně objevily motory na kovový prášek, tak se jako nejlepší kandidát jeví železo. Je levné a snadno dostupné.
McGill University, Applied Energy
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)