Nečekaná volba. Budeme namísto fosilních paliv spalovat kovy?

13.12.2015 - Stanislav Mihulka

Palivem budoucnosti by se překvapivě mohl stát kovový prášek


Reklama

Čistá paliva mají mnoho podob, ale na kovy si v souvislosti s nimi vzpomene málokdo. Přesto se právě s kovy počítá jako se zajímavou alternativou neoblíbených fosilních paliv.

Kovy sice vypadají nehořlavě, když se z nich ale udělá velmi jemný prášek, tak hoří velice slušně, často až výbušně. Některé kovy se například už velice dlouho používají k barvení explozí ohňostrojů.

Vědci kanadské McGillovy univerzity zkoušeli spalovat prášek z různých kovů v laboratorních podmínkách a zjistili, že se to příliš neliší od spalování uhlovodíků. Kovový prášek se také snadno transportuje a nezabírá moc místa.

Výhodou je i to, že kovové prášky jsou recyklovatelným palivem. Když shoří, tak vytvoří netoxické oxidy pevného skupenství, které lze posbírat, přeměnit zpět na čisté kovy a ty opět spalovat, to vše jen s minimem emisí oxidu uhličitého. Pokud by se skutečně objevily motory na kovový prášek, tak se jako nejlepší kandidát jeví železo. Je levné a snadno dostupné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    McGill University, Applied Energy

  • Zdroj fotografií: Alternative Fuels Laboratory / McGill UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907