Nečekaný skon Ladislava Pohrobka

- redakce 100+1

<p>Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému.</p>

Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému.

23 . 11 . 1457

Reklama

Uherskou a českou korunu držel pevně ve svých rukou a na obzoru byl sňatek s francouzskou princeznou Magdalenou. Zdálo se, že sedmnáctiletého Ladislava Pohrobka čeká zářivá budoucnost. Přesto pár měsíců po příchodu do Prahy, uprostřed svatebních přípav, mladý král náhle zemřel.

TIP: Záhadná smrt Ladislava Pohrobka: Kdo „pomohl“ králi na onen svět?

Nečekaná smrt syna Albrechta II. z rodu Habsburků a Alžběty, dcery Zikmunda Lucemburského, odstartovala táhlý boj o uvolněné královské trůny. Proti sobě stanuly dvě nejmocnější dynastie oné doby, Habsburkové a Jagellonci. Obě ale odešly s prázdnou. Zatímco v Uhrách byl do čela země postavel Matyáš Korvín, české stavy si zvolily „husitského“ krále Jiřího z Poděbrad.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, Jan Skramlík - ΑΩ institut (Public Domain)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907