Nechali jste se očkovat proti chřipce? Letos možná zbytečně

11.12.2014 - Martin Reichman

Letošní vakcína proti chřipce nemusí být účinná, dominantním kmenem má být varianta, proti které vakcína nechrání


Reklama

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo tiskovou zprávu, že letošním dominantním kmenem chřipky by měl kmen H3N2, respektive jeho subtyp. Aktuálně používaná vakcína ale nemusí být proti této variaci účinná. Složení americké vakcíny je přitom totožné s vakcínou používanou v Česku.

Vakcíny proti chřipce se připravují v dlouhodobém předstihu, konkrétně pro chřipkovou sezónu 2014-2015 je jejich složení dáno již během února 2014. Aktuální verze vakcíny, podle informací Státního zdravotního ústavu, obsahuje protilátky proti kmenům A (H3N2), A (H1N1) a B. Pokud se ale potvrdí, že dominantním kmenem bude subtyp H3N2, vakcína pravděpodobně účinná nebude

V České republice se proti chřipce očkuje asi 5 % lidí, zatímco v Německu, Velké Británii, Francii či Španělsku to je přes 20 % a v USA dokonce 46 %. Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. To je ovšem nesmysl – u nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou.

  • Zdroj textu:

    CDC, SZÚ

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907