Nedobytný Terezín: Pevnost, která nesloužila svému účelu

20.05.2016 - Redakce Historické války


Reklama

Dobová malba zachycuje areál pevnosti Terezín, pojmenované po matce císaře Josefa II., byl vyprojektován podle francouzské pevnostní tradice 18. století, tzv. mezièrské školy. Jedná se o špičkový pevnostní systém, byť Terezín byl vybudován až na sklonku této éry. Prostor byl rozčleněn na Hlavní pevnost na levém břehu Ohře, Malou pevnost, bránící východní pravý břeh Ohře směrem od Prahy a střední část tvoří opevněné prostory Horního a Dolního retranchementu.

Hlavní pevnost má tvar protáhlého osmiúhelníku, jehož vrcholy tvoří pětiboké bastiony. Dva plné, dva duté, dva s otevřeným kavalírem a dva s uzavřeným kavalírem. Společně s kurtinami se jednalo o vnitřní obranné pásmo. Střední pásmo mělo za úkol chránit slabší části vnitřní pevnosti. Vnější pásmo tvořil chráněný prstenec nízkého valu, který vytvářel tzv. skrytou cestu, prostor určený pro pohyb jednotek v rámci aktivní obrany.

Malá pevnost byla vždy zamýšlena jako vězení, nejvíce pozornosti jí bylo bohužel věnováno kvůli událostem II. světové války a židovskému ghettu, které v Terezíně tehdy fungovalo.

  • Zdroj textu:

    Historické války 1/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907