Nejdelší a nejvyšší: V Číně byla dokončena stavba rekordního skleněného mostu

10.12.2015 - Martin Reichman

Nejdelší, nejvyšší a dost možná i nejděsivější – všechny tyto přívlastky se skloňují s právě dokončeným skleněným mostem v Číně


Reklama

Nový, 430 metrů dlouhý most, překlene kaňon Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan v jižní Číně a ode dna kaňonu jej bude dělit úctyhodných 300 metrů. Celý most má podle konstruktérů bezpečně pojmout až 800 lidí najednou. Za návrhem skleněného mostu stojí izraelský architekt Chajim Dotan, který podle svých slov, inspiraci čerpal z Cameronova megatrháku Avatar.

Kvůli možnému chvění, způsobenému pohybem velkého množství lidí, je součástí konstrukce několik téměř 400 kilogramů vážících skleněných koulí, které mají nežádoucí vibrace vyrovnávat. Přestože je stavba již dokončena, prvním návštěvníkům se otevře až v květnu příštího roku. Skleněné stavby jsou v poslední době v Číně v kurzu - v září byl ve stejné oblasti zprovozněn skleněný chodník a také 300 metrů dlouhá skleněná lávka.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The People's Daily Online, The Telegraph

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907