Nejdetailnější snímek protoplanetárního disku zachycuje vývoj planet

10.11.2014 - Martin Reichman

Nový snímek pořízený pomocí radioteleskopu ALMA odhalil dosud nepozorovatelné mimořádně jemné detaily v protoplanetárním disku


Reklama

HL Tauri je mladou stálicí vzdálenou asi 450 světelných let od Země, která je obklopena prachovým diskem. Pozorování radioteleskopem ALMA odhaluje jemné detaily v disku hmoty, která je pozůstatkem po formování hvězdy a zachycuje sérii koncentrických jasných prstenců oddělených mezerami. 

Revoluce v teorii vzniku planet?

Podle vědců tyto útvary vznikly působením mladých planet, které se v disku vytvářejí. To je však překvapivé. Neočekávalo se totiž, že by již takto mladé hvězdy měly kolem sebe velké planety schopné vytvořit struktury, které jsou patrné na tomto snímku. HL Tauri přitom není starší než milion let, a přesto se zdá, že její disk je plný formujících se planet.

Disk kolem hvězdy HL Tauri vypadá mnohem vyvinutější, než by se dalo očekávat na základě stáří systému. Snímek tak naznačuje, že procesy formování planet by mohly probíhat mnohem rychleji, než se dříve myslelo. Vědecká pracovnice programu ALMA, Catherine Vlahakis dokonce předpokládá, že by tento snímek mohl přinést revoluci do teorií vzniku planet.

  • Zdroj textu:

    European Southern Observatory

  • Zdroj fotografií: ESO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907