Nejlepší evropské víno se vyrábí ve Švýcarsku

01.10.2014 - redakce 100+1

Už jste někdy slyšeli o švýcarském víně? Mezi laiky se o něm moc neví, odborníci ale o jeho vysoké kvalitě nepochybují


Reklama

Chcete-li zakusit výjimečnou chuť švýcarského vína osobně, bez cestování se to neobejde, jinde než ve Švýcarsku se totiž neprodává. Cesty nicméně nebudete litovat – při koštování vína u alpských velikánů zažijete věci, které vás jinde ve světě zkrátka nečekají.

Nejen hodinky a čokoláda

Rozsáhlé vinice, z nichž podle odborníků pochází nejlepší evropské víno, lemují desítky kilometrů severní části Ženevského jezera. A pro skutečnou specialitu zamiřte až do Valais: úrodný kanton na jihu Švýcarska se rozprostírá kolem koryta řeky Rhôny, kde se na obě strany tyčí celoročně zasněžené alpské vrcholy.

Víno tu má dlouhou tradici – už před dvěma tisíci lety ho sem přivezli Římané. Jeho specifická chuť se přitom připisuje prosluněným vinicím (slunce zde svítí až 300 dnů v roce), stejně jako značné nadmořské výšce. Při putování za kvalitním mokem pak rozhodně nevynechte vesničku Göstertermine. Rozkládá se tu vinice, která se honosí přívlastkem „nejvýše položená v Evropě“ – hrozny se tady sklízejí ze stovky malých teras ve výšce 1 200 metrů nad mořem..

S příchutí alpských bylin

„Místní vzácná odrůda se jmenuje Heida a je známá po celém světě. Hrozny tu mají dostatek cukru, což je pro kvalitu důležité, a vysoký je také obsah alkoholu, kolem čtrnácti procent,“ popisuje jeden z místních vinařů Markus Burgener. Odrůda Heida je svou chutí opravdu naprosto jedinečná: kromě hroznů jsou z ní cítit i alpské byliny, které jinde na světě nerostou, a odborníci mluví o příchuti žuly rozpálené sluncem.

U nás si ale tuto specialitu nekoupíte – Švýcaři ji většinou spotřebují sami. Podle Markuse Burgenera je totiž tohoto poměrně drahého vína málo, a nevyplatí se jej tudíž vyvážet.

Za vínem na Matterhorn

Když už budete ve Švýcarsku, rozhodně si nenechte ujít návštěvu nejvýše položeného vinného sklepa. Cesta tam sice trvá asi půl dne vlakem, vynahradí vám to však výhled na monumentální horské velikány i strmé propasti. Železnice vás dopraví až k proslulému středisku Zermatt, známému i tím, že zde auta nesmí používat ani policie. Za vínem ovšem musíte ještě výše, až k samotnému Matterhornu. Poslední stanice lanovky, tzv. Malý Matterhorn, vás přivítá nádherným výhledem. Za vínem je ale třeba sestoupit pod zem – nejvýše položený sklípek totiž najdete přímo v ledovci rozprostírajícím se ve výšce 3 880 metrů nad mořem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907